NOWOŚCI

Korea Płd.: Garść wiadomości z drugiego końca świata

Właśnie dzisiaj, gdy przeżywamy Dzień Życia Konsekrowanego, po zakończeniu Mszy św. z odnowieniem naszych pallotyńskich przyrzeczeń, pragniemy podzielić się z Wami  [ ... ]


Poznań: Wiadomości

article thumbnail

Arcybiskup Stanisław Gądecki w Pallottinum W dniu 18 stycznia 2018 ksiądz arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita poznański, odprawił Mszę św. dla pracowników Pal [ ... ]


Szkocja: W duchu Założyciela…

article thumbnail

We środę, 24 stycznia 2018 roku, Pallotyni z poznańskiej prowincji zjechali w komplecie do Dundee, do gościnnego domu rektora naszej wspólnoty. Modlitwy pallotyńskie i u [ ... ]


ZAK: Spotkania modlitewno-formacyjne PDF Drukuj Email

Jubileuszowe rekolekcje ZAK w Mrzeżynie

W 1997 roku odbyły się po raz pierwszy rekolekcje ZAK w Archidiecezjalnym Domu Rekolekcyjnym w Mrzeżynie. Zauroczył nas ten piękny zakątek nad Bałtykiem i od 20. lat każdego roku odbywają się tam trzy serie rekolekcji pallotyńskich: jedna dla członków wspólnot ZAK Królowej Apostołów i dwie dla współpracowników WSD w Ołtarzewie.

W tym roku, w dniach 16-23 czerwca, animatorzy oraz członkowie i współpracownicy wspólnot ZAK Królowej Apostołów z różnych rejonów Polski przeżyli kolejne rekolekcje. Uczestniczyło w nich 53. osoby. W duchu Wieczernika trwaliśmy na modlitwie z Maryją, podejmując refleksję nad Jej orędziem fatimskim i odnowiliśmy akt poświęcenia Jej Niepokalanemu Sercu, złożony przez członków ZAK 13 maja br. w Zakopanem.

Codziennie przez godzinę trwaliśmy na wspólnej i osobistej adoracji Najświętszego Sakramentu, wieńczonej litanią do Najświętszego Serca Pana Jezusa. W konferencjach rozważaliśmy znaczenie tej adoracji dla pokonywania różnych trudności w życiu i uzdrowienia z poczucia krzywdy.

Jeden dzień poświęciliśmy na pielgrzymkę autokarową. W Niechorzu, w kościele Ostrobramskiej Matki Bożej Miłosierdzia sprawowaliśmy mszę św. oraz zawierzyliśmy Maryi swoje prośby i podziękowania. Po drodze, w Trzęsaczu, zerknęliśmy na fragment kościoła, który pochłonęło morze. W Pustkowie zatrzymaliśmy się, aby uczcić Krzyż stojący na brzegu Bałtyku. Jest on dokładną repliką krzyża na Giewoncie. Przed godziną miłosierdzia dotarliśmy do katedry w Kamieniu Pomorskim. Po odmówieniu koronki wysłuchaliśmy koncertu organowego, zwiedziliśmy jedyny w Polsce wirydarz przykatedralny. Uwieńczeniem pielgrzymki było nawiedzenie sanktuarium Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Trzebiatowie. Podziwialiśmy piękny obraz Matki Bożej, która daje nam Pana Jezusa wyciągającego do nas rączki.

Przez całe rekolekcje były z nami w kaplicy relikwie bł. Elżbiety Sanny. Na powitanie ucałowaliśmy je śpiewając: Elżbieto Sanno, współsiostro nasza, módl się za nami. Codziennie zawierzaliśmy jej wstawiennictwu u Boga nasze intencje. Pomocą był modlitewnik „Ty o Boże mnie umiłowałeś”, a film o tym samym tytule przypomniał nam jej życie, cnoty i beatyfikację.

Na koniec rekolekcji uświadomiliśmy sobie, że trzeba nam wyjść z Wieczernika i głosić Ewangelię na drogach naszego codziennego życia.

* * * * *

Wieczernik ZAK w Koszalinie

Po zakończeniu tygodniowych rekolekcji w Mrzeżynie, 23 czerwca br. po południu, udałem się do Koszalina na spotkanie modlitewno-formacyjne dla wspólnoty ZAK, która raz w miesiącu spotyka się w kaplicy Sióstr Pallotynek, w budynku Kurii Biskupiej w Koszalinie. Opiekunką wspólnoty jest s. Gabriela Olecka SAC. Z radością przyjąłem ich zaproszenie.

O godz. 16.30 przywitaliśmy się i rozpoczęliśmy modlitwę wprowadzającą nas w towarzystwo Osób Trójcy Świętej, zgodnie ze zwyczajem św. Wincentego Pallottiego. Pozdrowiliśmy naszą patronkę, Królową Apostołów i poprosiliśmy Ją, aby pomogła nam trwać na modlitwie. Przez ucałowanie relikwii św. Wincentego Pallottiego i bł. Elżbiety Sanny przywitaliśmy się z nimi i skierowaliśmy do nich specjalne modlitwy. Podczas mszy św. uczciliśmy liturgiczną uroczystość Najświętszego Serce Pana Jezusa, a następnie przed wystawionym Najświętszym Sakramentem odmówiliśmy litanię i akt poświęcenia Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

Potem była agapa w jadalni Sióstr Pallotynek. Na stole obok herbaty znalazły się dary sióstr i członków wspólnoty. Był czas na rozmowy o różnych sprawach związanych z życiem wspólnoty. Korzystając z okazji przekazałem różne materiały modlitewno formacyjne, a wśród nich życiorys bł. Elżbiety Sanny i modlitewnik „Ty o Boże mnie umiłowałeś”.

Nasze trwanie w Wieczerniku Sióstr Pallotynek zakończyliśmy modlitwą dziękczynną, zawierzeniem Królowej Apostołów przyszłości wspólnoty i intencji osobistych oraz Apelem Jasnogórskim i modlitwą św. Wincentego Pallottiego za Polskę.

* * * * *

Relikwie św. Wincentego Pallottiego w Słupsku

Od 1995 roku istnieje w Słupsku wspólnota ZAK Królowej Apostołów. Zapoczątkowało ją kilkanaście młodych wtedy osób, którym przybyło 32. lata. Do młodych dołączyło kilka osób starszych, ale już kilka osób zmarło i wspólnota zmniejsza się. Życzliwy dla wspólnoty ks. proboszcz Lucjan Huszczonek i ks. wikariusz Wojciech – oddelegowany do opieki nad nią – zaproponowali, abym przyjechał kiedyś i nagłośnił w parafii sprawę ZAK. Propozycję przyjąłem.

W sobotę 24 czerwca br. wieczorem i przez całą niedzielę 25 czerwca, podczas 8 mszy św., w parafii p.w. św. Maksymiliana Kolbe w Słupsku, głosiłem homilie, w których refleksję nad czytaniami biblijnymi powiązałem z informacją o św. Wincentym Pallottim i Jego apostolskim charyzmacie. Pod koniec homilii odmawialiśmy modlitwę do św. Wincentego Pallottiego, którą podczas Jego kanonizacji modlił się św. Jan XXIII – o ducha apostolskiego dla katolików świeckich. Kto chciał, mógł zabrać sobie tę modlitwę do domu oraz obrazki św. Wincentego Pallottiego z modlitwą, które wyłożyłem na stoliku przy głównym wejściu do kościoła.

Na ołtarzu stały relikwie św. Wincentego Pallottiego, którymi błogosławiłem wiernych, a po każdej mszy św. zapraszałem do ucałowania ich. Większość obecnych w kościele przyjęła zaproszenie. Zaproponowałem też chętnym przyjęcie relikwii św. Wincentego Pallottiego na jeden tydzień do swego domu, wraz z książkami i modlitwami. Zgłosiło się ponad 50 osób, ale będzie jeszcze więcej chętnych. Tak więc przez cały rok będzie trwała peregrynacja tych relikwii do domów osób, które pragną uczcić św. Wincentego Pallottiego i bliżej zapoznać się z Nim. Odpowiedzialność za organizowanie peregrynacji relikwii przyjęła Róża Maciejewska, animatorka wspólnoty ZAK w Słupsku. Jest nadzieja, że niektóre z tych osób dołączą do słupskiej wspólnoty ZAK. Ks. proboszcz powiedział, że św. Wincenty Pallotti zrobi swoje, a my nie będziemy mu przeszkadzać. Niech się tak stanie. Amen.

ks. Stanisław Rudziński SAC


 
Secured by Siteground Web Hosting