NOWOŚCI

Częstochowa: Razem z Józefem, Oblubieńcem NMP – Pallotyńskie Czuwanie Maturzystów 2018

Okazało się, że nawet nagłe załamanie pogody z wiosennej na zimową, nie przeszkodziło i nie odstraszyło młodzieży w dotarciu na spotkanie w Częstochowie. W Palloty [ ... ]


Ołtarzew: Uroczystość św. Józefa

19 marca 2018 r. Wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie dziękowała Bogu za dar życia św. Józefa oraz za dar powo [ ... ]


Ołtarzew: Wiadomości

Rekolekcje w Magdalence Od 5 do 7 marca 2018 r. alumni V roku Wyższego Seminarium Duchowego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie prowadzili rekolekcje szkol [ ... ]


ZAK: Spotkania modlitewno-formacyjne PDF Drukuj Email

Rekolekcje ZAK w Poznaniu-Morasku

W dniach 10-12 listopada 2017 r., w domu rekolekcyjnym Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej na północnych obrzeżach Poznania, odbyły się rekolekcje, w których uczestniczyło 11. członków ZAK z Poznania i jedna osoba z Żagania. Rekolekcje zbiegły się ze Świętem Niepodległości Polski. Przeżywaliśmy to święto w duchu modlitwy w intencji Ojczyzny i refleksji nad przemówieniami Prymasa Tysiąclecia, nagranymi na płycie CD „Polska jest jedna”. Do naszych modlitw włączaliśmy modlitwę św. Wincentego za Polskę: „Obsecro Te Domina mea, Sancta Maria, suscipe Poloniam i manus Tuas” – O pani moja, Najświętsza Maryjo, błagam cię, weź Polskę w swoje ręce. Pomocą audiowizualną był film o św. Andrzeju Boboli, niezłomnym patronie Polski. Znaleźliśmy też czas na relację z Krajowego Kongresu ZAK w Konstancinie (22-24 września br.) oraz na zaproponowanie encykliki „Dominum et Vivificantem” Jana Pawła II – o Duchu Świętym, do refleksji we wspólnotach w 2018 r., w kontekście programu duszpasterskiego w Polsce.

* * * * *

Jednodniowe Wieczerniki ZAK na Dolnym Śląsku

Nie wszyscy członkowie ZAK mogą przyjeżdżać na rekolekcje, z różnych powodów. Dlatego, w miarę możliwości, organizuję lokalne dni skupienia, trwające około 6. godzin.

Po rekolekcjach w Poznaniu wyruszyłem do Żagania, gdzie 13 listopada o godz. 9.00, w kaplicy parafialnej i Sali, zgromadziło się około 25. osób, ze wspólnoty ZAK i innych wspólnot. Trwaliśmy razem na modlitwie w duchu Wieczernika Królowej Apostołów. Po mszy św. był czas na agapę i zapoznanie ze św. Wincentym Pallottim i Jego dziełem, a potem na różaniec i modlitwy pallotyńskie. W godzinie miłosierdzia odmówiliśmy koronkę i zawierzyliśmy miłosierdziu Bożemu nasze wspólnoty, Kościół, rodziny, Ojczyznę naszą i cały świat.

We wtorek, 14 listopada w Obornikach Śl. o godz. 15.00, w domu parafialnym, zgromadziło się około 30. osób z ZAK-owskiej wspólnoty Miłosierdzia Bożego i innych wspólnot. Ks. Proboszcz – salwatorianin, przywitał nas i pobłogosławił. Wspólnie odmówiliśmy koronkę do miłosierdzia Bożego. Następnym punktem programu miała być konferencja, ale ponieważ było zimno, zaproponowano, aby rozgrzać się herbatą, a potem posłuchać konferencji. Uwieńczeniem była modlitwa różańcowa w kościele i msza św. w koncelebrze z życzliwymi salwatorianami.

Następnego dnia, 15 listopada, odbyło się spotkanie modlitewne wspólnoty ZAK we Wrocławiu, w domu chorej osoby z tej wspólnoty. W czwartek, 16 listopada, w domu Księży Pallotynów w Wałbrzychu zaplanowany był dzień skupienia dla członków ZAK ze Świdnicy i Wałbrzycha. Niestety ze wspólnot ZAK w tych miastach zostały tylko resztki. Po wycofaniu się chorych, przybyło tylko 5 osób, ale program dnia skupienia realizowaliśmy w duchowej łączności z chorymi.

W sobotę, 18 listopada, w kościele parafialnym w Starym Waliszowie k. Bystrzycy Kłodzkiej, o godz. 10.00 zgromadzili się członkowie miejscowej wspólnoty ZAK Królowej Apostołów oraz dwie osoby z Lądka Zdroju. Oprócz kościoła parafialnego naszym wieczernikiem był gościnny dom rodziny Bińków. Czuliśmy się jak u siebie w domu. Trwaliśmy na modlitwie w jedności z Królową Apostołów, św. Wincentym Pallottim, bł. Elżbietą Sanną i pallotyńskimi męczennikami.

W niedzielę, 19 listopada, w Czernicy Wrocławskiej zakończyłem 10-dniowy maraton. Spełniając życzenie ks. proboszcza, odprawiłem mszę św. parafialną, w której uczestniczyli członkowie pallotyńskiej wspólnoty Miłosierdzia Bożego. Do homilii włączyłem krótką informację o św. Wincentym Pallottim i jego dziele. Po mszy św. około 20. osób ze wspólnoty przyszło na spotkanie modlitewno-formacyjne w dolnym kościele. Bogu niech będą dzięki, że starczyło mi sił. Mam nadzieję, że jakieś owoce duszpasterskiego trudu będą. Słudzy nieużyteczni jesteśmy, zrobiliśmy, co mogliśmy.

* * * * *

Rekolekcje ZAK w Gietrzwałdzie

W dniach 2-3 grudnia 2017 r. odbyły się rekolekcje w Gietrzwałdzie, dla członków i współpracowników ZAK z Olsztyna i Brodnicy. Ich termin był uzgadniany jeszcze ze śp. Zofią Gacman. Nie doczekała się tych rekolekcji. Nową animatorką wspólnoty olsztyńskiej jest teraz Elżbieta Leśnikowska. Tak ustaliła wspólnota. Ela przyjęła propozycję i podczas tych rekolekcji poprosiła mnie o błogosławieństwo na animatorską posługę wspólnocie i zawierzyła ją Matce Bożej w gietrzwałdzkim sanktuarium. Będziemy modlić się o dary Ducha Świętego dla naszej siostry Eli, o opiekę Matki Bożej oraz wstawiennictwo św. Wincentego Pallottiego, bł. Elżbiety Sanny i pallotyńskich męczenników.

Część programu rekolekcyjnego realizowana była w sanktuarium. Zasadniczo jednak tym razem naszym rekolekcyjnym wieczernikiem był dom Sióstr Katarzynek. Dziękuję Bogu i Matce Najświętszej, że – pomimo grypy i chrypy – mogłem te rekolekcje poprowadzić, posługując się nagraniem konferencji o. Józefa Augustyna na temat codziennego rachunku sumienia. Jestem wdzięczny uczestnikom rekolekcji za wyrozumiałość i przyjęcie mojej chrapliwej posługi.

ks. Stanisław Rudziński SAC

 
Secured by Siteground Web Hosting