NOWOŚCI

Arezzo: Goście w Oratorium

article thumbnail

W życiu parafialnym Arezzo – San Leo ponownie miało miejsce bardzo znaczące wydarzenie – z pewnością pierwsze w historii. W piątkowy wieczór 9 marca do naszego orat [ ... ]


Ołtarzew: Wiadomości

article thumbnail

Sesja formacyjna ZAK W dniach 5-7 marca 2018 r. alumni I i II roku Wyższego Seminarium Duchowego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie uczestniczyli w sesji  [ ... ]


Międzyrzecz: Z posługą religijną w więzieniu...

article thumbnail

Kapelan Aresztu Śledczego w Międzyrzeczu, ks. Marek Rogeński SAC – Kustosz Sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski. Kościół, realizując swoją misję ewangelizac [ ... ]


Bielsko-Biała: Jasełka – wydarzenie, które powoli staje się tradycją naszej parafii PDF Drukuj Email

Jasełka są dla mnie ważnym wydarzeniem, ponieważ dzięki nim znalazłam się we wspólnocie Dzieci Maryi. Miały być tylko krótkim epizodem w moim życiu, a teraz po raz kolejny mogłam wziąć w nich udział. W zeszłym roku grałam postać zwaną: „imprezowiczką”, a tym razem zagrałam – „samą siebie” – starszą DM-kę, w jasełkach zwaną Animatorką Kingą. Szczerze mówiąc nie była to zbyt łatwa rola, ponieważ ciężko jest grać siebie, mówiąc tekst z pamięci, ale dałam radę…

Moi drodzy chciałabym podzielić się z Wami wrażeniami z przygotowań i samego występu. Zacznijmy od tego, skąd pomysł na jasełka i jaki był ich cel.

Od samego początku chcieliśmy, aby były to JASEŁKA Z PRZESŁANIEM – stąd ich tytuł. Scenariusz jasełek stworzył br. Michał Szczygioł SAC, który wykorzystał wydarzenia z życia wzięte (np. nieuprzejmość ludzi w markecie, czy też kłótnia w trakcie wypadku samochodowego, naszą codzienność DM i otaczającego nas świata). Miała to być sztuka, która ukaże czy: ”… w Narodzenie Jezusa wierzymy na co dzień? Czy tylko w tym czasie Świąt, nazywanych niemądrze – magicznymi świętami, a przecież to nie Harry Potter się narodził, ale Bóg-człowiek. To nie magia… – to cud narodzin! – Bożych narodzin.” – fragment tekstu z jasełek.

Czas i miejsce akcji.

Cała historia zaczyna się w Nazarecie, tradycyjnie od zwiastowania, poprzez sen Józefa, po zaślubiny Maryi z Józefem. Tak, w naszych jasełkach było wesele! Następnie cała akcja przenosi się do czasów współczesnych, w dzień wigilii i noc Bożego Narodzenia w Bielsku-Białej. No i oczywiście rodzi się Jezus.

Kto brał udział w jasełkach.

W jasełkach udział wzięli: wspólnota DM, młodzież parafialna oraz ks. proboszcz Maciej Zawisza SAC i br. Michał Szczygioł SAC – twórca scenariusza i grający reżyser. W sumie 16. aktorów w wieku od lat trzech wzwyż.

Jak wyglądały nasze przygotowania.

Od ponad miesiąca spotykaliśmy się w kościele, gdzie odbywały się nasze próby. Zazwyczaj trwały około 2. godzin. Jedne szły lepiej, drugie zaś trochę gorzej. Wiem jedno, na pewno każdy włożył w to dużo serca i starań. Aby wprowadzić ludzi w miejsce rozgrywających się wydarzeń starsze DM-ki przygotowały różnego typu dekoracje tj.: przystanek autobusowy (3-go Maja/Dworzec), dworzec PKP (Bielsko-Biała), czy też napis: Supermarket „Jaszczurka”.

Oczywiście, w naszych jasełkach nie mogło też zabraknąć kolęd i pastorałek, które wzmocniły świąteczny klimat.

Premiera.

Nadszedł długo oczekiwany przez nas dzień – 26.12.2017 – premiera naszych jasełek i takie ciche marzenie, że ten drugi dzień świąt, będzie zawsze kojarzony z jasełkami parafialnymi przez lata.

Nie było już odwrotu. Każdy z nas miał tremę. Przed rozpoczęciem naszej sztuki, zawierzyliśmy się naszej patronce i wychowawczyni – Matce Bożej, co nas trochę uspokoiło. I w tym momencie wybiła godzina naszego spektaklu. Jasełka wystawiliśmy bezpośrednio po Mszy św. dla dzieci o godz. 10.00. Już na Eucharystii było sporo wiernych, a prezentem dla nas największym było to, że większość parafian i wiernych została na naszym bożonarodzeniowym przedstawieniu. Zobaczcie koniecznie filmik: na naszym blogu: dziecimery.blogspot.com lub kanale YouTube: Anna Joachim.

Najbardziej zdumiewające dla nas było to, że po słowach ks. proboszcza – „Podejdźcie tu do mnie i stwórzmy wspólnotę splecionych dłoni w geście pojednania. Proszę was, nie krępujcie się, chodźcie tu do mnie. Wyjdźcie z tych ławek, wyjdźcie z waszego chcenia i niechcenia, i stańmy tu razem. Stańmy się jak dzieci… szczerzy i ufni.” – ludzie rzeczywiście powychodzili z ławek, aby podać nam ręce. Następnie razem zaśpiewaliśmy piosenkę pod tytułem „Przekażmy sobie znak pokoju”.

Uważam, że dla takich właśnie chwil warto dać z siebie więcej, pamiętając przy tym, że wszystko, co się robi, jest na chwałę Bożą.

To były piękne JASEŁKA Z PRZESŁANIEM i mam nadzieję, że coś z tego przesłania w nas zostanie.

Kinga Szczepańska – DM

 
Secured by Siteground Web Hosting