NOWOŚCI

Częstochowa: Razem z Józefem, Oblubieńcem NMP – Pallotyńskie Czuwanie Maturzystów 2018

Okazało się, że nawet nagłe załamanie pogody z wiosennej na zimową, nie przeszkodziło i nie odstraszyło młodzieży w dotarciu na spotkanie w Częstochowie. W Palloty [ ... ]


Ołtarzew: Uroczystość św. Józefa

article thumbnail

19 marca 2018 r. Wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie dziękowała Bogu za dar życia św. Józefa oraz za dar powo [ ... ]


Ołtarzew: Wiadomości

article thumbnail

Rekolekcje w Magdalence Od 5 do 7 marca 2018 r. alumni V roku Wyższego Seminarium Duchowego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie prowadzili rekolekcje szkol [ ... ]


Szczecin: Pamięć o ofiarach katastrofy „Czubatki” PDF Drukuj Email

Tablicę upamiętniającą ofiary katastrofy morskiej lugrotrawlera „Czubatka” w niedzielę (18 lutego) uroczyście odsłonięto i poświęcono w kościele p.w. św. Jana Ewangelisty („morskim”) w Szczecinie. Do tragedii doszło w maju 1955 r. Zginęło wtedy 14 rybaków.

Był to jeden z lugrotrawlerów typu B-11. W maju 1955 r. przebywał na łowiskach Morza Północnego. Podczas silnego sztormu „Czubatka” zaginęła. Izba Morska orzekła, że bezpośrednią przyczyną zatonięcia lugrotrawlera było „wywrócenie na skutek rezonansu kołysań bocznych statku”.

Za rybaków, którzy stracili wtedy życie, modlono się podczas mszy św. ludzi morza. Przewodniczył jej ks. Piotr Jankowski, długoletni duszpasterz ludzi morza w Szczecinie. Wraz z ks. Stanisławem Flisem – obecnym diecezjalnym duszpasterzem ludzi morza – w Kaplicy Morskiej poświęcił tablicę upamiętniającą ofiary katastrofy „Czubatki”. Wcześniej odsłonił ją Anatol Magdziak, prezes Stowarzyszenia Absolwentów Szkoły Rybołówstwa Morskiego („Śledziołapów”).

Fundatorami tablicy, oprócz wspomnianych „Śledziołapów”, są: Polska Żegluga Morska, Fundacja Pro Publico Mare, „Solidarność” przy PŻM, Stowarzyszenie Starszych Oficerów Mechaników Morskich, Klub Kapitanów Żeglugi Wielkiej, Związek Zawodowy Kapitanów i Oficerów oraz osoby prywatne.

Ks. Jankowski gratulował inicjatywy utworzenia Kaplicy Morskiej. Przypomnijmy, że poświęcono ją w styczniu 2017 r. Niech to będzie nie tylko miejsce zadumy, ale też modlitwy za tych, którzy zginęli na morzu – powiedział.

Kaplica stanowi swoiste martyrologium morskie. Na jednej ze ścian umieszczono najpierw tablicę upamiętniającą ofiary katastrofy promu „Jan Heweliusz”. Odsłonięta, z konturem „Czubatki”, jest drugą. Jeszcze w tym roku mają się pojawić dwie następne. Będą poświęcone ofiarom tragedii lugrotrawlerów „Cyranka” i „Mazurek”.

za: http://www.24kurier.pl/aktualnosci/wiadomosci/pamiec-o-ofiarach-katastrofy-czubatki/

 
Secured by Siteground Web Hosting