NOWOŚCI

Ołtarzew: Inauguracja roku akademickiego 2017/2018

article thumbnail

Inauguracja roku akademickiego 2017/2018 w Wyższym Seminarium Duchownym Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie odbyła się 12 października 2017 roku. Uroczys [ ... ]


Gdańsk Wrzeszcz: 90-lecie obecności Pallotynów

W 1927 r. do Wolnego Miasta Gdańska przybyli pallotyni z niemieckiego Limburga. Pallotyni byli jedynym zakonem męskim w Wolnym Mieście Gdańsku i zostali sprowadzeni przez  [ ... ]


Międzyrzecz: Peregrynacja figury Matki Bożej Fatimskiej

article thumbnail

W dniu 11 stycznia 2017 r. Ojciec Święty Franciszek pobłogosławił sześć figur Niepokalanego Serca Maryi i posłał je na sześć kontynentów, wraz z ekipą misjonarzy  [ ... ]


Międzyrzecz: Doroczna Pielgrzymki Mężczyzn PDF Drukuj Email

Żołnierz Chrystusa – zło dobrem zwycięża, takie hasło było myślą przewodnią tegorocznej, już V Pielgrzymki Mężczyzn z Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej do Sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu.

W sobotę 16 września br. od godz. 8.00 zaczęli przybywać do wioski Święty Wojciech pierwsi pielgrzymi. Tradycyjnie czekała na nich kawa, herbata i pyszne ciasto, upieczone przez panie z wioski, na czele z panią Sołtys. Ponieważ w Międzyrzeczu 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana jest chlubą dla mieszkańców, dlatego pielgrzymka była zdominowana przez wojskowych.

Pielgrzymka rozpoczęła się od przywitania i wprowadzeniu w klimat modlitewny, a następnie ks. kmdr. por. Radosław Michnowski wygłosił konferencję zachęcającą mężczyzn do modlitwy za swoją rodzinę. Po odśpiewaniu Jutrzni ku czci naszych Męczenników, mężczyźni odnowili przyrzeczenia chrzcielne oraz zostali poświęceni wodą z rzeki Obry. Następnie licznie obecni żołnierze 17. Brygady więzili na soje ramiona relikwiarz i w asyście motocyklistów wyruszyliśmy do Sanktuarium. Każdy z mężczyzn miał możliwość poniesienia relikwiarza, szczególnie więźniowie, obecni na pielgrzymce, byli chętni; jeden z nich powiedział – „Trzeba pokutować za grzechy”.

Po przybyciu procesji do Sanktuarium, pielgrzymi odśpiewali Te Deum. Przed Sanktuarium czekała ich niespodzianka – żołnierze przyjechali swoimi wozami bojowymi, wśród nich najnowszy, czyli wyprodukowany w tym roku. Kolejną konferencję wygłosił ks. por. Dariusz Kamiński, ukazując, jakie trudności towarzyszą mężczyznom i jak je pokonywać. Po takiej konferencji był czas na świadectwo dwóch braci pielgrzymów z naszej parafii, którzy aktywnie uczestniczą we wspólnocie mężczyzn Bracia Apostołowie Chrystusa. Po świadectwie pielgrzymi mieli czas na zapoznanie się ze sprzętem wojskowym, który przedstawili żołnierze – uczestnicy Misji Stabilizacyjnych. Od tego momentu w imieniu Dowódcy 17. Brygady był obecny ppłk Grzegorz Kaliciak – dowódca słynnego oddziału Karbali w Iraku, nasz parafianin.

O godz. 13.00 nastąpił centralny moment naszej pielgrzymki, czyli Eucharystia, której przewodniczył Biskup Adam Dyczkowski, ukazując w kazaniu, że męczeństwo jest nadal aktualne, chociaż dzisiaj w innej formie. Podczas Eucharystii Ksiądz Biskup poświęcił nowy relikwiarz, tzw. pielgrzymkowy. Ostatnim akcentem była tradycyjna grochówka, której zabrakło (było przygotowanych 400 porcji), to znaczy, że pielgrzymom smakowała.

Jak mówili mężczyźni, ta pielgrzymka ładuje ich wewnętrzny akumulator. Dlatego odjeżdżając żegnali się słowami – do zobaczenia za rok.

ks. Marek Rogeński SAC, kustosz 
Secured by Siteground Web Hosting