NOWOŚCI

Korea Płd.: Garść wiadomości z drugiego końca świata

Właśnie dzisiaj, gdy przeżywamy Dzień Życia Konsekrowanego, po zakończeniu Mszy św. z odnowieniem naszych pallotyńskich przyrzeczeń, pragniemy podzielić się z Wami  [ ... ]


Poznań: Wiadomości

article thumbnail

Arcybiskup Stanisław Gądecki w Pallottinum W dniu 18 stycznia 2018 ksiądz arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita poznański, odprawił Mszę św. dla pracowników Pal [ ... ]


Szkocja: W duchu Założyciela…

article thumbnail

We środę, 24 stycznia 2018 roku, Pallotyni z poznańskiej prowincji zjechali w komplecie do Dundee, do gościnnego domu rektora naszej wspólnoty. Modlitwy pallotyńskie i u [ ... ]


Kuba: Fiesta San Isidro Labrador 15 maja 2017 PDF Drukuj Email

Od 12 maja w naszej parafii w Managua przygotowywaliśmy się do głównych obchodów parafialnych, czyli święta patrona parafii św. Isidora Labradora. 12 maja wieczorem była msza św. za zmarłych z naszej wspólnoty parafialnej. Kubańczycy w swojej pobożności dużą wagę przywiązują do modlitwy za zmarłych. W naszej wspólnocie parafialnej msza św. za zmarłych zawsze jest połączona z nabożeństwem do Bożego miłosierdzia. W tym dniu również pierwsze było nabożeństwo do Bożego miłosierdzia i następnie Eucharystia.

13 maja odbyła się konferencja połączona z debatą na temat synkretyzmu religijnego na Kubie, którą wygłosił i poprowadził diakon Yoan. Diakon ukazał nam i wyjaśnił bardzo szczegółowo funkcjonowanie religii afrokubańskiej, która nazywa się santaryja i jest bardzo mocno obecna na Kubie, i to nawet w Kościele katolickim.

14 maja wraz ze wspólnotą parafialną świętowaliśmy Dzień Matki, który na Kubie jest obchodzony bardzo uroczyście. Rano o godz. 9.00 na cmentarzu parafialnym odbyło się nabożeństwo za zmarłych, a o godz. 10.00 Eucharystia. Kościół w tym dniu wypełnił się dziećmi i rodzinami z naszej wspólnoty parafialnej i nie tylko. W tym dniu również gościliśmy w naszej parafii panią Konsul z Ambasady Polskiej w Hawanie. Podczas Eucharystii homilię wygłosił diakon Yoan. Po Eucharystii był blok muzyczno-poetycki, połączony z prezentacja audiowizualną. Grupa dzieci z przedszkola z Managua, dzieci z katechezy, młodzież z Centrum Caritas i dorośli przez utwory muzyczne i poezję ukazali nam, jak pięknie być matką. Również podczas spotkania był czas na wręczenie laurek, wykonanych przez dzieci dla swoich kochanych mam, a na zakończenie pani Vivina z naszej wspólnoty parafialnej, która ma 91 lat, otrzymała od wspólnoty parafialnej bombonierkę czekoladek. Następnie nasze wspólne świętowanie przeniosło się do patio parafialnego, gdzie dzieci kroiły tort dla swoich mam i gości. Następnie w naszym domu pallotyńskim na obiedzie gościliśmy panią Konsul z Ambasady Polskiej w Hawanie. Po obiedzie był czas, aby pani Konsul pokazać naszą parafię. Tego dnia również mieliśmy okazję uczestniczyć w koncercie Mariachi przy domu kultury, zorganizowanym przez władze lokalne.

15 maja Fiesta Popular San Isidro Labrador patrona naszej parafii w Managua. Jego kult i sława sięgają jednak znacznie dalej, poza Półwysep Iberyjski. Izydor Oracz to jeden z najpopularniejszych hiszpańskich świętych. Przez całe życie pracował na roli – początkowo jako zwykły parobek, później najemnik, z czasem zaś jako zarządzający majątkiem swego przełożonego, barona Juana de Vargasa. Pewnego razu pracujący wraz z Izydorem robotnicy donieśli na niego, iż ten zamiast wykonywać powierzone mu obowiązki, codziennie spędza zbyt wiele czasu na modlitwie w pobliskiej świątyni. Zaniepokojony tymi relacjami właściciel plantacji postanowił udać się do Izydora i sprawdzić, jak jest naprawdę. Kiedy przybył na miejsce, zobaczył modlącego się pod drzewem Izydora i... dwie postacie anielskie, które orały za niego pole. Innego znów dnia Izydor pracował wspólnie z dwójką aniołów, wykonując w ten sposób pracę przeznaczoną niejako dla trzech osób. Widząc to wszystko Juan de Vargas mianował świętego zarządcą swoich dóbr. Żywot i powyższe legędy dotyczące św. Izydora Oracza znamy głównie z dzieła diakona Juana z Saragossy, który miał je spisać około 1275 roku. Izydor zmarł około 1130 roku. Po śmierci miejsce jego pochówku zaczęto otaczać szczególnym kultem. Przy grobie Izydora, znajdującym się w kościele św. Andrzeja w Madrycie, chorzy doświadczali cudownych uzdrowień. Jedną z takich osób miał być król Hiszpanii Filip III, który w podzięce za otrzymane za wstawiennictwem świętego łaski, ufundował nowy relikwiarz na jego szczątki. Beatyfikował go papież Paweł V w 1619 roku, kanonizował zaś Grzegorz XV w 1622 roku.

W tym dniu o godz. 19.00 obyła się uroczysta procesja, której przewodniczył Nuncjusz Apostolski na Kubie Giorgio Lingua. Procesja odbyła się ulicami naszej parafii, była połączona z modlitwą i składała się z 5 stacji: pierwsza stacja – modlitwa za rodziny, druga – za kościół powszechny, trzecia stacja przy cmentarzu – modlitwa za zmarłych, czwarta – za misjonarzy głoszących Ewangelię i 5 stacja – za Ojczyznę, za Kubę, za sprawujących władzę oraz o sprawiedliwość i pokój na świecie. Na zakończenie 5 stacji diakon Gorge przeczytał modlitwę św. Franciszka o pokój na świecie. Procesja parafialna zakończona była odśpiewaniem Hymnu Narodowego Kuby. Cała procesja oczywiście była animowana przez orkiestrę muzyczną z Santiago. Po procesji odbyła się Eucharystia, której przewodniczył i homilię wygłosił Nuncjusz Apostolski na Kubie, Giorgio Lingua. W homilii Nuncjusz Apostolski ukazał nam postać św. Isidora Labradora, który codziennie uczestniczył we mszy św., swoją świętość budował właśnie na codziennej Eucharystii, która nigdy nie była długa i nudna oraz na ciężkiej fizycznej pracy, od której nie można uciec w życiu. Po mszy św. był czas na wspólne świętowanie w naszym parafialnym patio.

ks. Stanislau Skrydalevich SAC i ks. Łukasz Kluska SAC

 
Secured by Siteground Web Hosting