NOWOŚCI

Częstochowa: Razem z Józefem, Oblubieńcem NMP – Pallotyńskie Czuwanie Maturzystów 2018

Okazało się, że nawet nagłe załamanie pogody z wiosennej na zimową, nie przeszkodziło i nie odstraszyło młodzieży w dotarciu na spotkanie w Częstochowie. W Palloty [ ... ]


Ołtarzew: Uroczystość św. Józefa

article thumbnail

19 marca 2018 r. Wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie dziękowała Bogu za dar życia św. Józefa oraz za dar powo [ ... ]


Ołtarzew: Wiadomości

article thumbnail

Rekolekcje w Magdalence Od 5 do 7 marca 2018 r. alumni V roku Wyższego Seminarium Duchowego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie prowadzili rekolekcje szkol [ ... ]


Ołtarzew: Wiadomości PDF Drukuj Email

Majówka kursu I

Kurs I Wyższego Seminarium Duchownego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego spędził majówkę w Bielsku-Białej. Wyjazd odbywał się w dniach 29 kwietnia – 3 maja 2017 r.

Tegoroczną majówkę spędziliśmy w Bielsko-Białej. Mieliśmy kilka pomysłów gdzie i jak spędzić ten czas, ale, jak to często się zdarza, większość tych pomysłów uległa zmianom. Po serdecznym przyjęciu przez wspólnotę pallotyńską, każdy z nas miał czas, aby zapoznać się z okolicznym terenem oraz obejrzeć film pt.: Wyzwolenie kontynentu. Jan Paweł II i upadek komunizmu. Film ten powstał dzięki staraniom Rycerzy Kolumba, a pokaz filmu został zrealizowany przez Filmowy Ruch Ewangelizacyjny. Niedzielne przedpołudnie spędziliśmy w kościele parafialnym, posługując przy ołtarzu. Popołudnie zaś większość z nas spędziła w mieście: jedni podziwiali architekturę miasta, inni odwiedzili znajomych itp. Wieczorem wszyscy razem spotkaliśmy się, aby zjeść wspólną kolację oraz podzielić się wrażeniami z pierwszego pełnego dnia wyjazdu majowego.

W poniedziałek, 1 maja, uczestniczyliśmy w porannej mszy św., którą celebrował ks. Ireneusz Jadczyk SAC. W tym właśnie dniu, w święto św. Józefa Robotnika, ks. Jadczyk obchodził 35-lecie święceń kapłańskich. Pod koniec Eucharystii Jubilat zaznaczył, że po raz pierwszy sprawuje Ofiarę właśnie w takim gronie.

Dzięki Bogu w tym dniu była dobra pogoda, więc po śniadaniu wyruszyliśmy na przechadzkę w góry. Szliśmy szlakiem 20-kilometrowej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, oglądając piękne widoki z Szyndzielni, Klimczoka i Koziej Góry. W drodze do domu spotkaliśmy się z p. Benonem Wylegałą, przedstawicielem Filmowego Ruchu Ewangelizacyjnego. P. Wylegała sprezentował każdemu z nas świeżo wydany audiobook pt.: Traktat o doskonałym nabożeństwie do NMP św. Ludwika Marii Grignion de Montfort.

We wtorek pogoda się zepsuła, ale to nie przeszkodziło niektórym z nas, aby się udać do Oświęcimia. Myślę, że komentarze na ten temat są zbędne. To miejsce warto było zobaczyć!

W środę, po kawie ze wspólnotą domową, udaliśmy się na dworzec, aby wyruszyć w drogę powrotną do seminarium. Nie sposób wyrazić w kilku zdaniach wszystkich wrażeń, które miały miejsce podczas tej majówki. Nikt z nas nie był rozczarowany, że właśnie w ten sposób i właśnie w tej wspólnocie spędziliśmy ten czas.

Dziękujemy wszystkim, dzięki którym mogliśmy tak dobrze spędzić ten czas, a szczególnie wszystkim Przyjaciołom i Dobroczyńcom naszego seminarium.

kl. now. Maksim Bolandz

* * * * *

Imieniny ks. Stanisława

Uroczystość ku czci św. Stanisława zgromadziła na Eucharystii wspólnotę Wyższego Seminarium Duchownego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego oraz parafii p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Apostołów. Mszy św., sprawowanej w kościele seminaryjno-parafialnym w Ołtarzewie, dnia 8 maja 2017 r., przewodniczył solenizant ks. Stanisław Rudziński SAC.

Na rozpoczęcie liturgii ks. Wojciech Więcław SAC, wicerektor pallotyńskiego seminarium, przywitał zgromadzonych na celebracji. Obecni byli także przedstawiciele księży, którzy 9 maja 2017 r. będą świętowali 30. rocznicę sakramentu święceń. Wśród jubilatów jest ks. Dariusz Smolarek SAC, wykładowca pallotyńskiej Alma Mater.

Ks. Stanisław Rudziński SAC powiedział w homilii, że od św. Stanisława mamy uczyć się miłości odpowiedzialnej. Dzisiejszy dzień jest czasem dziękczynienia Bogu za Jego opiekę – jest On dobrym Pasterzem. Także dziękczynienia za dar życia św. Stanisława, biskupa i męczennika, z którego życia mamy czerpać przykład wierności Bogu do końca – mówił kaznodzieja.

Imieniny w naszej wspólnocie są szczególnym czasem dziękczynienia solenizantom oraz składania życzeń. Jest to także sposobność do braterskich spotkań i rozmów.

Księdzu Stanisławowi Rudzińskiemu SAC życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej oraz św. Stanisława na każdy dzień realizowania powołania.

* * * * *

Nabożeństwo majowe w parku

Pierwsze nabożeństwo majowe w ołtarzewskim parku zostało wyśpiewane w uroczystość ku czci św. Stanisława, głównego Patrona Polski, 8 maja 2017 r. o godz. 19.00. Wierni zgromadzili się przy kapliczce poświęconej św. Stanisławowi, aby wspólnie modlić się litanią loretańską i wypraszać w modlitwie różańcowej pokój dla całego świata.

Śpiewowi litanii loretańskiej, wśród słodkiego kwilenia ptasząt, przewodniczył al. Jan Jabłuszewski SAC, alumn kursu III Wyższego Seminarium Duchownego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego i seminaryjny organista. Natomiast modlitwę dziesiątkiem różańca poprowadził ks. Jacek Smyk SAC, proboszcz parafii p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Apostołów w Ołtarzewie. Po niej Ksiądz Proboszcz udzielił zgromadzonym Bożego błogosławieństwa. Zgromadzeni, przed udaniem się do swoich domów, wyśpiewali pieśń Z dawna Polski Tyś Królową, Maryjo!

* * * * *

Spotkanie z biskupem diecezji Valle de Chalco w Meksyku

Wyższe Seminarium Duchowne Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie odwiedził J.E. ksiądz biskup Víctor René Rodríguez Gómez, ordynariusz diecezji Valle de Chalco w Meksyku. Wizyta miała miejsce 9 maja 2017 r. Spotkanie ze wspólnotą alumnów wpisało się w przeżywany tydzień modlitw o powołania.

Spotkanie z księdzem biskupem Gómezem* rozpoczęło się o godz. 8.30. Ks. Wojciech Więcław SAC, wicerektor pallotyńskiego seminarium, powitał przybyłego hierarchę. Towarzyszem pasterza diecezji Valle de Chalco na polskiej ziemi jest ks. Bartłomiej Pałys SAC**, kustosz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Tenango del Aire w Meksyku.

Meksykański Biskup przybliżył zgromadzonym alumnom wizerunek państwa meksykańskiego oraz Kościoła na tamtych terenach. Przytaczając słowa Jana Pawła II przypomniał, że Meksyk jest zawsze wierny Chrystusowi. Nowa ewangelizacja, do której wzywał papież Polak, ma podatny grunt w Meksyku. Natomiast nowym modelem ewangelizacji w tym kraju jest Matka Boża z Guadalupe.

W trakcie spotkania alumni zadawali szereg pytań dotyczących duszpasterstwa diecezjalnego, relacji państwo-Kościół, a także problemu spadającej liczby powołań.

Kończąc spotkanie, Ksiądz Biskup podziękował za wszelkie modlitwy zanoszone do Boga za Meksyk, misje, misjonarzy i powołania. Zachęcał także do podjęcia trudu pracy misyjnej również w Meksyku. Następnie Ksiądz Biskup udzielił zgromadzonym pasterskiego błogosławieństwa.

Polscy pallotyni rozpoczęli pracę misyjną w Meksyku 1 czerwca 1998 roku. Od sierpnia 1998 r. są obecni w parafii w Tanango del Aire. Głównym zadaniem misjonarzy jest szerzenie tam kultu mMiłosierdzia Bożego.

--------------------------------------

*Biskup Víctor René Rodríguez Gómez – pochodzi z Meksyku. Święcenia prezbiteratu przyjął 21 listopada 1976 r., natomiast sakrę biskupią otrzymał 25 lipca 2006 r. Od 25 października 2012 r. pełni urząd pasterza diecezji Valle de Chalco w Meksyku.

**Ks. Bartłomiej Pałys SAC – święcenia kapłańskie otrzymał przez posługę Biskupa Alojzego Orszulika SAC w kościele seminaryjno-parafialnym p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Apostołów w Ołtarzewie, dnia 11 maja 2002 r. Aktualnie jest rektorem wspólnoty miejscowej, kustoszem Sanktuarium Miłosierdzia Bożego oraz proboszczem parafii p.w. św. Jana Chrzciciela w Tenango del Aire w Meksyku.

* * * * *

Piętnastu kapłanów świętowało we wspólnocie Wyższego Seminarium Duchownego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego oraz parafii p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Apostołów w Ołtarzewie, jubileusz 25-lecia kapłaństwa. Mszy św. dziękczynnej przewodniczył ks. Adam Kamizela SAC, natomiast homilię wygłosił ks. Zenon Hanas SAC.

Ks. Waldemar Pawlik SAC, rektor pallotyńskiego seminarium i I Radca Prowincji Chrystusa Króla Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego, przywitał zgromadzonych na liturgii. Szczególne słowa pozdrowienia skierował do księży świętujących jubileusz 25. lat kapłaństwa.

Homilię wygłosił przełożony prowincjalny Prowincji Chrystusa Króla, ks. Zenon Hanas SAC. Powołując się na słowa Ewangelii, Ksiądz Prowincjał powiedział, że Dobry Pasterz cechuje się głosem, który przyciąga oraz dłońmi, które chronią i są bardzo delikatne. Takim pasterzem ma być każdy kapłan – dodał. Nieustannie kontemplujcie Boga, Chrystusa w swoim życiu – zachęcał homilista.

Zgromadzeni na liturgii wyśpiewali po komunii św. Te Deum, jako pieśń dziękczynienia za dar sakramentu kapłaństwa, który jubilaci przyjęli 9 maja 1992 roku w ołtarzewskim Wieczerniku. Szafarzem sakramentu był J.E. ksiądz Józef kardynał Glemp.

Przed zakończeniem Eucharystii ks. Andrzej Klein SAC, prefekt kursu Jubilatów, podziękował zgromadzonym za wspólną modlitwę. Ks. Klein zauważył, że wielu jego współbraci rocznikowych posługuje na całym świecie, więc nie każdy mógł przybyć na tę Eucharystię. Panie, Ty wszystko wiesz… Dziękuję. Przepraszam. Proszę – zakończył Jubilat, dziękując za dar kapłaństwa każdego z księży.

I Radca Prowincji Zwiastowania Pańskiego SAC, ks. Adam Kamizela SAC, życzył Jubilatom, aby historia Kościoła, do której pisania zostali zaproszeni w dniu święceń, była pisana przez nich najlepszymi zgłoskami. Dodał, aby Ewangelię głosili nie tylko słowami, ale przede wszystkim poprzez czyny.

--------------------------------------

Dnia 9 maja 1992 roku sakrament święceń przyjęli:

Paweł Biskup SAC (Zakopane, Polska)

Jerzy Chłopeniuk SAC (Wald, Szwajcaria)

Wiesław Chudzik SAC (Chalais, Szwajcaria)

Jarosław Dąbrowski SAC (Samsieczno, Polska)

Andrzej Jakacki SAC (Kigali, Rwanda)

Jacek Jakubczyk SAC (zm. 1994 r.)

Andrzej Klein SAC (Wiedeń, Austria)

Jacek Koc SAC (Kielce, Polska)

Paweł Kowalczyk SAC (Guidoval, Brazylia)

Andrzej Marzec SAC (Briańsk, Rosja)

Tomasz Mioduszewski SAC (Warszawa, Polska) – wykładowca WSD SAC

Tadeusz Nowek SAC (Biała Niżna, Polska)

Marek Ostapiszyn SAC (Kraków, Polska)

Sławomir Pawłowski SAC (Lublin, Polska) – wykładowca WSD SAC

Andrzej Piętka SAC (Poznań, Polska)

Grzegorz Rydzewski SAC (Hajnáčka, Słowacja)

Jan Rykała SAC (Częstochowa, Polska)

Krzysztof Syrek SAC (zm. 2015 r.)

Dariusz Szyra SAC (Ryn, Polska)

Marcin Walicki SAC (Ołtarzew, Polska)

Janusz Wilczyński SAC (Aberdeen, Szkocja)

Dariusz Woźniak SAC (Wewak, Papua Nowa Gwinea)

Ryszard Wróbel SAC (Londyn, Anglia)

kl. Dominik Gaładyk SAC

 

GALERIA:

Nabożeństwo majowe w parku

 

Spotkanie z biskupem diecezji Valle de Chalco w Meksyku

 

Jubileusz 25-lecia kapłaństwa


 
Secured by Siteground Web Hosting