NOWOŚCI

Częstochowa: Razem z Józefem, Oblubieńcem NMP – Pallotyńskie Czuwanie Maturzystów 2018

Okazało się, że nawet nagłe załamanie pogody z wiosennej na zimową, nie przeszkodziło i nie odstraszyło młodzieży w dotarciu na spotkanie w Częstochowie. W Palloty [ ... ]


Ołtarzew: Uroczystość św. Józefa

article thumbnail

19 marca 2018 r. Wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie dziękowała Bogu za dar życia św. Józefa oraz za dar powo [ ... ]


Ołtarzew: Wiadomości

article thumbnail

Rekolekcje w Magdalence Od 5 do 7 marca 2018 r. alumni V roku Wyższego Seminarium Duchowego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie prowadzili rekolekcje szkol [ ... ]


Ołtarzew: Wiadomości PDF Drukuj Email

Królowa Apostołów

Przeddzień uroczystości Zesłania Ducha Świętego jest dla członków Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego dniem świętowania uroczystości ku czci Maryi Królowej Apostołów. 3 czerwca 2017 r. wspólnoty: Wyższego Seminarium Duchownego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego i parafii p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Apostołów w Ołtarzewie oraz Stowarzyszenie Ruch Antynarkotyczny KARAN, modliły się za wstawiennictwem Maryi o potrzebne łaski.

Świętowanie rozpoczęła uroczysta Jutrznia, sprawowana w kaplicy seminaryjnej p.w. Świętej Rodziny z Nazaretu. Modlitwie przewodniczył ks. Krzysztof Gajos SAC, ojciec duchowny pallotyńskiego seminarium. Natomiast ks. Jacek Smyk SAC, proboszcz ołtarzewskiej parafii, przewodniczył mszy św., sprawowanej o godz. 10.00 w Ołtarzewskim Wieczerniku. W homilii ks. Gajos przywołał przykład Maryi jako Tej, która zakochała się w Bogu. Ma być ona dla każdego człowieka wzorem zawierzenia Jemu. Maryjo, modlę się, bo uwierzyłem Miłości – zakończył homilista.

 

Sobotnia Liturgia była także świętowaniem 30. rocznicy święceń prezbiteratu ks. Bronisława Pawła Rosika SAC oraz rocznic: 30. powstania ruchu KARAN oraz 25. od zarejestrowania Stowarzyszenia Katolicki Ruch Antynarkotyczny KARAN. Obie te inicjatywy zapoczątkował ks. Rosik. Z tej okazji we mszy św. uczestniczyło wiele osób związanych z tymi dziełami. KARAN jest pierwszą i największą organizacją pozarządową o profilu katolickim, nastawioną na wszechstronną i systemową pomoc osobom uzależnionym od środków zmieniających świadomość, a także dzieciom i członkom rodzin w kryzysie, niewydolnych wychowawczo.

Wśród koncelebransów był m.in. ks. Edward Rysztowski, prezes oddziału Stowarzyszenia KARAN i kierownik Stacjonarnego Ośrodka Leczenia Uzależnień od Substancji Psychoaktywnych w Elblągu.

Członkowie i współpracownicy KARANU przebywali w Ołtarzewie w dniach 3–4 czerwca 2017 r. na konferencji RODZICE – RODZICOM; Uzależnienie w rodzinie – przekuć bezradność w sukces. Plan spotkania oraz więcej informacji o Stowarzyszeniu można znaleźć na stronie: www.karan.pl.

* * * * *

Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi

Uroczysty Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi ponowili biskupi polscy w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem. Uroczystej Eucharystii 6 czerwca 2017 r. o godz. 18.00 przewodniczył J.E. ksiądz arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Sanktuarium fatimskie, prowadzone przez wspólnotę księży i braci pallotynów, zgromadziło rzesze ludzi. Do Polskiej Fatimy przybyli biskupi uczestniczący w 376. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, wielu kapłanów zakonnych i diecezjalnych oraz pielgrzymi z Polski i spoza Jej granic. Uroczystości były transmitowane przez ogólnopolskie i światowe media, m.in.: TVP Info oraz TV Trwam.

W odnowienie Aktu Poświęcenia włączyli się także obecni na uroczystościach: Prezydent RP Andrzej Duda wraz z żoną, premier Beata Szydło, ministrowie i parlamentarzyści, przedstawiciele władz lokalnych i samorządowych.

Przed rozpoczęciem liturgii, ks. Marian Mucha SAC, kustosz Polskiej Fatimy, powitał przybyłych gości wedle urzędów i godności. Szczególne pozdrowienia skierował ku Konferencji Episkopatu Polski, która wybrała zakopiańskie sanktuarium na miejsce poświęcenia Kościoła w Polsce Matce Bożej.

Głównym celebransem mszy św. był Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki. Wśród głównych koncelebransów byli: arcybiskup Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce, oraz arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Jubileuszową homilię powiedział biskup Virgílio do Nascimento Antunes – biskup diecezji Coimbra z Portugalii, były rektor Sanktuarium w Fatimie. Natomiast tłumaczenia na język polski dokonał ks. Stanisław Stawicki SAC.

Akt Poświęcenia symbolicznie podpisał arcybiskup Stanisław Gądecki. Wcześniej podpisali się pod nim biskupi uczestniczący w Zebraniu Plenarnym KEP.

Przed zakończeniem liturgii w imieniu księży i braci pallotynów podziękowania zgromadzonym złożył wikariusz generalny, ks. Józef Lasak SAC, przybyły na uroczystości z Rzymu.

Mistrzem ceremonii był ks. Jacek Nowak SAC, natomiast asystę liturgiczną zapewnili alumni Wyższego Seminarium Duchownego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego z Ołtarzewa k. Warszawy oraz górale, którzy posługiwali także muzycznie. Posługę muzyczną pełniła także Schola PSM wraz ze studentami KUL, pod dyrekcją ks. Radosława Wileńskiego SAC.

Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi jest nawiązaniem do wydarzeń z 8 września 1946 r., kiedy to na Jasnej Górze, z udziałem około miliona osób, biskupi pod przewodnictwem kardynała Augusta Hlonda, Prymasa Polski, poświęcili Polskę Niepokalanemu Sercu Maryi. Akt ten nawiązywał do ofiarowania świata Niepokalanemu Sercu Maryi, którego dokonał Pius XII w 1942 r.

* * * * *

Finał XX edycji Konkursu Apostoła

Setki młodych ludzi przyjechało 10 czerwca 2017 r. do Wyższego Seminarium Duchownego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie na finał XX edycji Konkursu Apostoła. Organizatorem wydarzenia był Pallotyński Ośrodek Powołań Prowincji Chrystusa Króla SAC Apostoł.

Wspólnoty, które przyjechały na finał konkursu, brały udział w rozgrywkach sportowych, konkursie wiedzy biblijnej oraz zmaganiach plastycznych. Pośród zdrowej rywalizacji wyłonieni zostali zwycięzcy wszystkich konkurencji oraz całorocznego zaangażowania w konkurs.

Finał rozpoczęło zawiązanie wspólnoty, które odbyło się w kościele seminaryjno-parafialnym p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Apostołów. Gości powitał dyrektor warszawskiej powołaniówki, ks. Wojciech Świderski SAC. Następnie młodzi Apostołowie zmierzyli się finałowym etapem konkursu wiedzy z wybranych ksiąg Pisma Świętego, życia św. Wincentego Pallottiego oraz fragmentów Katechizmu Kościoła Katolickiego.

O godz. 11.00 uczestnicy XX edycji konkursu uczestniczyli w Eucharystii, której przewodniczył ks. Artur Stępień SAC, radca prowincjalny i sekretarz ds. formacji warszawskiej prowincji pallotynów. Podczas mszy św. kilkunastu ministrantów zostało wprowadzonych w stopień lektora dla posługi w Liturgicznej Służbie Ołtarza. Na pamiątkę tego wydarzenia otrzymali oni księgę Pisma Świętego.

Następnie był czas na bigos, a po nim rozpoczęły się zmagania sportowe i plastyczne oraz etap ustny konkursu wiedzy. Piłka nożna, siatkówka i biegi – w tych dyscyplinach młodzi sportowcy zdobywali medale i puchary. Z kolei uczestnicy konkursu plastycznego mieli za zadanie zobrazowanie tematu: Moje spotkanie z Maryją. Powstało w związku z tym wiele pięknych prac.

Po wszystkich rozgrywkach i bojach nadszedł czas dekoracji zwycięzców oraz wręczenia pamiątkowych dyplomów i nagród.

Całość spotkania koordynował ks. Marcin Krzysztoszek SAC, promotor powołań. W organizację i przebieg spotkania byli włączeni także przełożeni i alumni pallotyńskiego seminarium oraz harcerze.

XX edycja konkursu rozpoczęła się 1 grudnia 2016 r. i trwała do 10 czerwca 2017 r. Dzieci i młodzież pallotyńskich placówek – i nie tylko – uczyła się w tym czasie bycia Apostołami oraz brała udział w wydarzeniach organizowanych przez prowincjalny ośrodek powołań. Zwieńczeniem było spotkanie finałowe w Ołtarzewie k. Warszawy.

WYNIKI XX. EDYCJI KONKURSU APOSTOŁA:

Wyniki wspólnot:

 1. Biała Niżna
 2. Nowe Piekuty
 3. Zakopane
 4. Kutno
 5. Otwock
 6. Radom
 7. Kraków
 8. Wólka Mlądzka
 9. Lublin
  1. Kielce
  2. Bóbrka
  3. Sandomierz

Konkurs wiedzy – Szkoła Podstawowa:

 1. Biała Niżna
 2. Kutno
 3. Kutno

Konkurs wiedzy – Gimnazjum:

 1. Biała Niżna
 2. Biała Niżna
 3. Otwock

Konkurs wiedzy – Szkoła Ponadgimnazjalna:

 1. Biała Niżna
 2. Biała Niżna
 3. Zakopane

Wyniki dyscyplin sportowych:

Piłka nożna – Szkoła Podstawowa:

 1. Biała Niżna
 2. Kraków
 3. Nowe Piekuty

Piłka nożna – Gimnazjum:

 1. Nowe Piekuty
 2. Lublin
 3. Kutno

Piłka nożna – Szkoła Ponadgimnazjalna:

 1. Kutno
 2. Radom
 3. Kraków

Siatkówka – Gimnazjum:

 1. Otwock
 2. Biała Niżna
 3. Nowe Piekuty

Siatkówka – Szkoła Ponadgimnazjalna:

 1. Kutno
 2. Zakopane
 3. Radom

Bieg – 100 m – chłopcy – Szkoła Podstawowa:

 1. Nowe Piekuty
 2. Nowe Piekuty
 3. Radom

Bieg – 100 m – chłopcy – Gimnazjum:

 1. Nowe Piekuty
 2. Nowe Piekuty
 3. Biała Niżna

Bieg – 100 m – chłopcy – Szkoła Ponadgimnazjalna:

 1. Kutno

Bieg – 100 m – dziewczęta – Szkoła Podstawowa:

 1. Kutno
 2. Otwock
 3. Kutno

Bieg – 100 m – dziewczęta – Gimnazjum:

 1. Nowe Piekuty
 2. Nowe Piekuty
 3. Nowe Piekuty

Bieg – 100 m – dziewczęta – Szkoła Ponadgimnazjalna:

 1. Zakopane

Bieg – 1000 m – chłopcy – Szkoła Podstawowa:

 1. Nowe Piekuty
 2. Nowe Piekuty
 3. Kraków

Bieg – 1000 m – chłopcy – Gimnazjum:

 1. Nowe Piekuty
 2. Biała Niżna
 3. Zakopane

Bieg – 1000 m – dziewczęta – Szkoła Podstawowa:

 1. Nowe Piekuty
 2. Kutno
 3. Otwock

Bieg – 1000 m – dziewczęta – Gimnazjum:

 1. Zakopane
 2. Nowe Piekuty
 3. Zakopane

Tenis stołowy – chłopcy – Szkoła Podstawowa:

 1. Kraków
 2. Bóbrka
 3. Nowe Piekuty

Tenis stołowy – chłopcy – Gimnazjum:

 1. Biała Niżna
 2. Biała Niżna
 3. Nowe Piekuty

Tenis stołowy – dziewczęta – Szkoła Podstawowa:

 1. Bóbrka

Tenis stołowy – dziewczęta – Gimnazjum:

 1. Biała Niżna
 2. Nowe Piekuty
 3. Biała Niżna

Konkurs plastyczny – Szkoła Podstawowa:

 1. Nowe Piekuty
 2. Kutno
 3. Kutno

Konkurs plastyczny – Gimnazjum:

 1. Zakopane
 2. Nowe Piekuty
 3. Zakopane

Konkurs plastyczny – Szkoła Ponadgimnazjalna:

 1. Biała Niżna
 2. Otwock

* * * * *

Uroczystość Bożego Ciała

Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, obchodzonej 15 czerwca 2017 r., przewodniczył ks. Tomasz Mioduszewski SAC. Po Eucharystii, sprawowanej w kościele seminaryjno-parafialnym p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Apostołów, wyruszyła procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy wybudowanych na ulicach ołtarzewskiej parafii. Była to manifestacja wiary katolickiej, której wyznawanie połączone jest ze świadczeniem o Bogu.

W homilii ks. Tomasz Mioduszewski SAC zaznaczył, że dzisiejsza uroczystość jest pełna paradoksów chociażby z tego względu, że Bóg przyjął ograniczenie, jakim jest ludzkie ciało. Przyjął je, aby nas wszystkich odkupić. Homilista wskazał także, że dzisiejsza uroczystość jest wielką manifestacją prawdy, że wszystko jest sacrum. Kaznodzieja mówił: Wszystko jest sacrum, ponieważ wszystko zostało stworzone przez Pana Boga. Dalej w refleksji ks. Mioduszewski powiedział, że poprzez procesję eucharystyczną wyrażamy wyznawaną wiarę i zapraszamy Boga do własnych serc, domów, miejsc życia. Bóg zagrody nasze widzieć przychodzi i jak się dzieciom Jego powodzi – zakończył ks. Mioduszewski.

Po komunii św. wyruszyła procesja z Chrystusem Eucharystycznym do czterech ołtarzy, przy których poszczególni kapłani śpiewali fragmenty Ewangelii, a wszyscy wierni modlili się do Boga i błagali Go o dalszą opiekę, i zachowanie od kataklizmów, nagłej śmierci…

Procesja, będąca manifestacją wiary Bogu i w Boga, zakończyła się przed gmachem Wyższego Seminarium Duchownego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego. Główny celebrans, po wyśpiewaniu Te Deum, udzielił zgromadzonym błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Na zakończenie zgromadzenie liturgiczne odśpiewało pieśń Boże coś Polskę.

Tegoroczna uroczystość, zwana popularnie Bożym Ciałem, zgromadziła wspólnotę pallotyńskiego seminarium – z ks. Waldemarem Pawlikiem SAC rektorem, na czele, oraz parafialną – z jej duszpasterzami: ks. Jackiem Smykiem SAC oraz ks. Krzysztofem Pietrzykiem SAC.

Asystę muzyczną podczas Eucharystii oraz procesji zapewnił Chór seminaryjno-parafialny Cantus Firmus pod dyrekcją ks. Dariusza Smolarka SAC.

kl. Dominik Gaładyk SAC

 
Secured by Siteground Web Hosting