NOWOŚCI

Korea Płd.: Garść wiadomości z drugiego końca świata

Właśnie dzisiaj, gdy przeżywamy Dzień Życia Konsekrowanego, po zakończeniu Mszy św. z odnowieniem naszych pallotyńskich przyrzeczeń, pragniemy podzielić się z Wami  [ ... ]


Poznań: Wiadomości

article thumbnail

Arcybiskup Stanisław Gądecki w Pallottinum W dniu 18 stycznia 2018 ksiądz arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita poznański, odprawił Mszę św. dla pracowników Pal [ ... ]


Szkocja: W duchu Założyciela…

article thumbnail

We środę, 24 stycznia 2018 roku, Pallotyni z poznańskiej prowincji zjechali w komplecie do Dundee, do gościnnego domu rektora naszej wspólnoty. Modlitwy pallotyńskie i u [ ... ]


Ołtarzew: Sesja dla formatorów i liderów ZAK PDF Drukuj Email

Zaraz po uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, w dniach 16–18.06.2017 r. w Ołtarzewie zebrali się formatorzy, liderzy oraz przedstawiciele wspólnot ZAK na sesji formacyjnej, której temat w tym roku brzmiał: Od słuchania wszystko się zaczyna. Sesję przygotowali, podobnie jak w ubiegłym roku, członkowie zespołu formacyjnego: s. Monika Jagiełło SAC i ks. Artur Stępień SAC.

Sesja rozpoczęła się mszą św., której przewodniczył ks. Dariusz Przybyszewski SAC – promotor formacji w ZAK. Po mszy zostaliśmy zaproszeni na inaugurujące spotkanie, podczas którego ks. Dariusz wprowadził nas w tematykę sesji oraz poruszył istotne zagadnienia dotyczące formacji w ZAK.

Sobotni dzień rozpoczęliśmy medytacją Słowa Bożego, następnie s. Anna Ozon SAC, przewodnicząca KRK ZAK w Polsce, przedstawiła nam aktualne sprawy Zjednoczenia: wybory nowej Krajowej Rady Koordynacyjnej ZAK oraz przygotowanie III Krajowego Kongresu ZAK, który odbędzie się w Konstancinie w dniach 22–24.09.2017r. Spotkanie zaowocowało wspólnym namysłem nad poszczególnymi punktami zbliżającego się Kongresu.

Kolejny temat: Bóg mówi poprzez Słowo podjął ks. Krzysztof Wernicki SAC. Ksiądz mówił o Słowie Bożym, które wypowiadane w Starym Testamencie przez Boga ma moc stwórczą i jest zawsze dobre i prawdziwe. Zaś w Nowym Testamencie Słowo wypowiedziane przez Boga stało się Ciałem dla naszego zbawienia.

Ksiądz Krzysztof odniósł się do naszej rzeczywistości ludzkiej, prosząc o refleksję nad myślami, następnie nad słowami, które wypowiadamy i owocami tychże słów. Zaprosił nas do codziennego słuchania Słowa, które będzie naszym formatorem, by w coraz pełniejszy sposób przyswajać sobie myśli, uczucia i pragnienia Jezusa Chrystusa.

Po mszy św. w południe i po obiedzie p. Michał Grzeca, członek Krajowej Rady i Zespołu Formacyjnego poprowadził spotkanie o charakterze warsztatowym. Temat warsztatu brzmiał: Dlaczego mówimy w obcych językach? – czyli o trudnej sztuce komunikacji. W tym czasie wspólnie zastanawialiśmy się jakimi słuchaczami jesteśmy i z jakimi barierami w słuchaniu każdy z nas osobiście się zmaga. Zastanawialiśmy się także, jakie rzeczywistości przeszkadzają nam w słuchaniu i jak sobie z nimi radzić.

Wieczorem po wspólnych Nieszporach i kolacji był czas na adorację, by w ciszy, w końcu dnia, wsłuchać się w siebie i w to, co mówi do nas Jezus ukryty w Najświętszym Sakramencie.

Kolejny dzień naszej sesji rozpoczęliśmy medytacją Słowa Bożego z dnia. Następnie przedpołudniowy blok tematyczny poprowadziła dla nas s. Anna Maria Pudełko, siostra należąca do Instytutu Królowej Apostołów dla Powołań. Temat, który siostra rozwinęła brzmiał: Słuchanie a relacje we wspólnocie. Siostra wprowadziła nas w dynamikę Lectio Divina, pokazując jednocześnie, że codzienne praktykowanie słuchania Słowa Bożego angażuje nasz umysł, serce oraz wolę i uczy zjednoczenia z Bogiem bez oderwania od codzienności, a także sprawia, że lepiej czujemy się w relacjach. Podkreśliła, że słuchanie jest sztuką, której należy się uczyć.

Siostra zakończyła swoje wystąpienie zdaniem: Słuchanie Boga i bycie wysłuchanym, rodzi pragnienie słuchania siebie i pragnienie słuchania innych.

S. Monika Jagiełło SAC


 
Secured by Siteground Web Hosting