NOWOŚCI

Korea Płd.: Garść wiadomości z drugiego końca świata

Właśnie dzisiaj, gdy przeżywamy Dzień Życia Konsekrowanego, po zakończeniu Mszy św. z odnowieniem naszych pallotyńskich przyrzeczeń, pragniemy podzielić się z Wami  [ ... ]


Poznań: Wiadomości

article thumbnail

Arcybiskup Stanisław Gądecki w Pallottinum W dniu 18 stycznia 2018 ksiądz arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita poznański, odprawił Mszę św. dla pracowników Pal [ ... ]


Szkocja: W duchu Założyciela…

article thumbnail

We środę, 24 stycznia 2018 roku, Pallotyni z poznańskiej prowincji zjechali w komplecie do Dundee, do gościnnego domu rektora naszej wspólnoty. Modlitwy pallotyńskie i u [ ... ]


Ołtarzew: XVI Szachowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa PDF Drukuj Email

W dniach 9–15 lipca 2017 odbyły się w pallotyńskim Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie XVI Szachowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa. Wzięło w nich udział 26. uczestników: 21. księży, 1. siostra zakonna, 1. brat zakonny i 3. kleryków. Po raz pierwszy w historii mistrzostw wziął w nich udział duchowny prawosławny: ks. Jan Kojło, proboszcz parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Kożanach w archidiecezji białostocko-gdańskiej.

Zawody królewskiej gry odbywały się indywidualnie w trzech kategoriach: w szachach klasycznych (tempo gry ok. 3-4 godziny na partię – rozegrano 10. rund w ciągu 6 dni), w szachach szybkich (max. 30 min. na partię – rozegrano 7. rund jednego przedpołudnia) i w szachach błyskawicznych (max. 10 min. na partię – rozegrano 11. rund jednego wieczoru). Ponadto prowadzona była klasyfikacja drużynowa: punktowało dwóch najlepszych zawodników z danej diecezji lub zgromadzenia.

Szachowym mistrzem Polski duchowieństwa w szachach klasycznych został ks. Jan Kojło (prawosławna archidiecezja białostocko-gdańska), 2. i 3. miejsce zajęli pallotyni: ks. Sławomir Pawłowski SAC (KUL) i ks. Mirosław Mejzner SAC (rektor WSD w Ołtarzewie). W szachach szybkich 1. miejsce zajął ks. Wojciech Sola (diecezja tarnowska), 2. miejsce ks. Jan Kojło, 3. miejsce ks. Konrad Dyrda (rektor WSD w Przemyślu). W szachach błyskawicznych 1. miejsce zajął ks. Jan Kojło, 2. miejsce ks. Wojciech Sola, 3. miejsce ks. Sławomir Pawłowski SAC. W klasyfikacji drużynowej zwyciężyli Pallotyni.

Mistrzostwa zostały objęte patronatem honorowym: kard. Kazimierza Nycza, Marszałka Sejmu, Marszałka Senatu, Ministra Sportu i Turystyki, Wojewody Mazowieckiego. Wśród sponsorów należy wymienić: Prezesa Rady Ministrów, księdza prowincjała Adriana Galbas SAC oraz wiele wydawnictw religijnych i szachowych. Biuro pielgrzymkowo-turystyczne Arcus z Bydgoszczy ufundowało w nagrodę pielgrzymkę do krajów nadbałtyckich. Patronat medialny objął m. in. Nasz Dziennik i tygodnik Niedziela. Gościem otwarcia mistrzostw był najlepszy polski szachista, arcymistrz Radosław Wojtaszek oraz prezes Polskiego Związku Szachowego Adam Dzwonkowski.

Szachowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa odbywają się od 2002 r. Ich pomysłodawcą jest ks. Stanisław Dębowski (Godów-Kałków, diecezja radomska). Obecnie dyrektorem mistrzostw jest ks. Krzysztof Domaraczeńko (Czeremcha, diecezja drohiczyńska).

Najbliższe mistrzostwa w szachach szybkich i błyskawicznych odbędą się oddzielnie w Konstancinie-Jeziornej w pallotyńskim Centrum Animacji Misyjnej w dniach 12–13 lutego 2018. XVII Szachowe Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa w szachach klasycznych zostały zaplanowane na 10–16 lipca 2018 w Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu. Zapisy przyjmuje ks. Krzysztof Domaraczeńko ( Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ).

Warto także odwiedzić oficjalną stronę mistrzostw: www.smpd.pl.

ks. Sławomir Pawłowski SAC


 
Secured by Siteground Web Hosting