NOWOŚCI

Ołtarzew: Nawiedzenie ikony Matki Bożej Częstochowskiej

article thumbnail

Nawiedzenie ikony Matki Bożej Częstochowskiej w pallotyńskiej wspólnocie w Ołtarzewie odbyło się 16 i 17 listopada 2017 r. Ikonę, która od 7 marca 1963 r. wędruje po [ ... ]


Ołtarzew: Konferencja pt.: Biblia a kultury

W dniach 13 i 14 listopada 2017 r. na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja pt.: The Bible and Cultures (Biblia a [ ... ]


Ołtarzew: Spotkanie z prof. Peterem Rainą

article thumbnail

Spotkanie z prof. Peterem Rainą odbyło się 7 listopada 2017 r. w Wyższym Seminarium Duchownym Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołarzewie. Historyk opowiedział m [ ... ]


Ołtarzew: Spotkanie z Prefektem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów PDF Drukuj Email

J.E. ks. Robert kardynał Sarah, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, odwiedził 24 października 2017 r. Wyższe Seminarium Duchowne Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie. Kardynał wygłosił konferencję skierowaną do seminarzystów oraz odpowiadał na pytania zadawane przez zgromadzonych na spotkaniu.

W pallotyńskim seminarium rektor, ks. Mirosław Mejzner SAC, w imieniu całej wspólnoty, powitał Eminencję. Dalej kardynał Sarah poprowadził krótką modlitwę wspólnotową w języku łacińskim, po czym wygłosił kilkunastominutową konferencję. Hierarcha zaznaczył, że Panem seminarium i pierwszym Mistrzem jest Jezus Chrystus. Powiedział m.in.: Celem w seminarium nie jest tylko zostanie księdzem. Tutaj powinniście nauczyć się stawać ofiarą. Chrystus jest Ofiarą, która zbawiła człowieka. Musimy nauczyć się od Chrystusa jak ofiarowywać swoje życie, czynić ze swojego życia ofiarę dla Boga.

Jak zauważył Prefekt, ofiara oznacza zgodę na bycie zabitym, więc stawać się kapłanem to przygotowywać się do tego, by być zabitym jak Baranek Boży. Życia pokornego i ofiarnego można się uczyć od naszego Pana, Jezusa Chrystusa. Bliski współpracownik papieża stwierdził, że alumni powinni budować swoje powołanie na trzech filarach, którymi są: Krzyż, Hostia i Dziewica. Bowiem na Krzyżu dokonało się nasze zbawienie, a życie, które ofiarujemy winniśmy karmić Hostią. Od Dziewicy mamy się uczyć, jak przygarniać innych i jak wsłuchiwać się w głos Mistrza.

Po konferencji, którą z języka włoskiego tłumaczył Ksiądz Rektor, był czas na pytania od zebranych w kaplicy seminaryjnej p.w. Świętej Rodziny z Nazaretu. Na każde z pytań Ksiądz Kardynał udzielił odpowiedzi, pozostawiając wiele zdań do głębszej, osobistej refleksji. Kończąc spotkanie, Kardynał udzielił pasterskiego błogosławieństwa.

Seminarium odwiedzili także: ks. Luis Clavelle, filozof, były rektor Papieskiego Uniwersytetu Świętego Krzyża w Rzymie oraz Prezydent Papieskiej Akademii św. Tomasza z Akwinu, a także Antoni Gaspari, watykanista.

kl. Dominik Gaładyk SAC, kl. Pavel Zaitsau SAC


 
Secured by Siteground Web Hosting