NOWOŚCI

Korea Płd.: Garść wiadomości z drugiego końca świata

Właśnie dzisiaj, gdy przeżywamy Dzień Życia Konsekrowanego, po zakończeniu Mszy św. z odnowieniem naszych pallotyńskich przyrzeczeń, pragniemy podzielić się z Wami  [ ... ]


Poznań: Wiadomości

article thumbnail

Arcybiskup Stanisław Gądecki w Pallottinum W dniu 18 stycznia 2018 ksiądz arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita poznański, odprawił Mszę św. dla pracowników Pal [ ... ]


Szkocja: W duchu Założyciela…

article thumbnail

We środę, 24 stycznia 2018 roku, Pallotyni z poznańskiej prowincji zjechali w komplecie do Dundee, do gościnnego domu rektora naszej wspólnoty. Modlitwy pallotyńskie i u [ ... ]


Ołtarzew: Spotkanie z Księdzem Regionałem PDF Drukuj Email

3 listopada 2017 r. we wspólnocie seminaryjnej gościliśmy ks. Aleksandra Pietrzyka SAC, przełożonego regii Miłosierdzia Bożego we Francji. Wieczorem tego samego dnia alumni, księża i bracia, mieli możliwość spotkania z Regionałem.

Na początku spotkania ks. Aleksander zachęcił do aktywnego uczestniczenia w spotkaniu oraz do omówienia tych tematów, pytań, które najbardziej interesują współbraci. Przedstawił także nowy album o św. Janie Pawle II (wyd. 2016 r.), który został wykonany w dość ciekawej graficznej oprawie. Ten album został zrobiony z szacunku do człowieka, a nie dla biznesu – podkreślił ks. Pietrzyk. Spotkanie miało charakter braterski, podczas którego Gość poświęcił dużo uwagi wymiarowi ludzkiemu i duchowemu w kontekście formacji pallotyńskiej. Świat od strony humanistycznej, od strony rozwoju nauk jest niesamowicie ciekawy, pasjonujący, jest czymś, co porywa serca i mózg młodych ludzi. W związku z tym pallotyni w tej przestrzeni mają również swoje zadanie – zaznaczył.

Przez całe spotkanie stale przewijały się pewne wątki i pytania, które były dość łatwe w uchwyceniu. Dotyczyły one nie tylko komunikacji międzyludzkiej, w której ważne miejsce zajmuje umiejętność słuchania drugiej osoby, lecz także pewnej gotowości w zaproponowaniu konkretnemu człowiekowi czegoś, co jemu jest potrzebne. Ks. Pietrzyk wyraźnie zaznaczył: Najważniejszym jest Jezus Chrystus. To jest Kerygmat, to jest Osoba, to jest Książka… To jest to, czego świat będzie od was potrzebował!

Co ty, jako pallotyn, będący teraz w Ołtarzewie, możesz zaproponować innemu człowiekowi? – oto pytanie, które ks. Regionał skierował do każdego z obecnych. Podał również kilka swoich obserwacji, które mogłyby być pomocne w odpowiedzi na to pytanie, a mianowicie: po pierwsze – wyrabianie w sobie postawy człowieka emanującego spokojem; po drugie – pokazanie bogactwa historii ołtarzewskiego terenu oraz historii Polski dla osób przyjeżdżających z zagranicy; po trzecie – troska o  piękno liturgii, które możemy ofiarować innym ludziom; po czwarte – przejawienie zainteresowania innym człowiekiem i gotowość bycia razem z nim.

Podczas dyskusji zadano kilka ogólnych pytań dotyczących pracy misyjnej oraz zapytano Gościa o źródło dyspozycyjności, dzięki której mógł on i może służyć innym ludziom w wielu miejscach ziemskiego globu (m.in. w Brazylii, Rwandzie, Rosji, Ukrainie, Francji). Odwołując się do słów śp. ks. Lesława Gwarka SAC, w żartobliwej formie odpowiedział, że ze zmianą kraju jest jak ze zmianą koszuli, to jest żaden problem; ta dyspozycyjność wynika z natury samego powołania do bycia uczniem Chrystusa.

Pod koniec spotkania ks. Pietrzyk podziękował wszystkim obecnym oraz skierował zaproszenie-zachętę dla tych, którzy mogą i chcą wyjechać na misje do innych krajów, aby wzięli pod uwagę również Francję, która rzeczywiście potrzebuje autentycznych świadków Zmartwychwstałego.

kl. Maksim Bolandz SAC, kl. Pavel Zaitsau SAC


 
Secured by Siteground Web Hosting