NOWOŚCI

Korea Płd.: Garść wiadomości z drugiego końca świata

Właśnie dzisiaj, gdy przeżywamy Dzień Życia Konsekrowanego, po zakończeniu Mszy św. z odnowieniem naszych pallotyńskich przyrzeczeń, pragniemy podzielić się z Wami  [ ... ]


Poznań: Wiadomości

article thumbnail

Arcybiskup Stanisław Gądecki w Pallottinum W dniu 18 stycznia 2018 ksiądz arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita poznański, odprawił Mszę św. dla pracowników Pal [ ... ]


Szkocja: W duchu Założyciela…

article thumbnail

We środę, 24 stycznia 2018 roku, Pallotyni z poznańskiej prowincji zjechali w komplecie do Dundee, do gościnnego domu rektora naszej wspólnoty. Modlitwy pallotyńskie i u [ ... ]


Ołtarzew: Uroczystość ku czci Założyciela PDF Drukuj Email

Święty Wincenty Pallotti, założyciel Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego, to postać wspominana 22 stycznia. Głównym obchodom uroczystości celebrowanym w pallotyńskiej wspólnocie w Ołtarzewie, przewodniczył J.E. ksiądz arcybiskup Henryk Hoser SAC, biskup senior diecezji warszawsko-praskiej.

Przed rozpoczęciem liturgii ks. dr hab. Mirosław Mejzner SAC, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie, przywitał zebranych na wspólnej modlitwie gości. Św. Wincenty Pallotti to zakochany w Panu Bogu Mistyk, a jednocześnie wielki i niestrudzony Apostoł jedności i współpracy – zauważył ks. Mejzner.

Mszy św. przewodniczył J.E. ksiądz arcybiskup Henryk Hoser SAC. W homilii ksiądz arcybiskup mówił o świetle rozbłyskującym dla innych, kiedy nasze dzieła miłości dochodzą do skutku. W trzech stanach tworzących Kościół – mówił arcybiskup Hoser – kapłańskim, życia konsekrowanego i świeckim, jest wspólnota powołań. Dalej pasterz wymienił wspólne powołania dla każdego człowieka, którymi są: powołanie do życia z Miłości i dla Miłości, powołanie do Królestwa Bożego, i kolejne – do świętości. Nikt nie jest wykluczony z powołania do świętości – powiedział homilista.

Kaznodzieja zdefiniował, że paliwem niesionego przez ludzi wierzących światła jest miłość. Ona to jest definicją Boga. Z niej ma wypływać apostolstwo, które polega także na mnożeniu apostołów – mówił biskup senior, który odnosząc się do postaci Założyciela pallotynów powiedział: Św. Wincenty Pallotti klękał przed tajemnicą kapłaństwa.

Arcybiskup Hoser przypomniał zebranym 4 fundamentalne zadania kapłańskiego życia Pallottiego, które święty zapisał w swoich notatkach. Są nimi:

• odprawianie Najświętszej Ofiary,

• udzielanie świętych sakramentów,

• głoszenie Słowa Bożego,

• modlitwa.

Dziękując za święcenia kapłańskie Pallottiego, których 200. rocznicę obchodzimy w tym roku, pasterz zwrócił także uwagę na powszechne kapłaństwo wszystkich wiernych i na wiarę, która winna być gorąca i ostra jak gorczyca.

Na zakończenie Eucharystii, ksiądz rektor podziękował wszystkim za wspólną modlitwę i życzył: By owoce naszego świętowania trwały przez całe nasze życie. Ks. Mejzner złożył także życzenia solenizantowi – ks. Anastazemu Bławatowi SAC: Życzę, by całkowite zdrowie i pomyślność towarzyszyły Księdzu Profesorowi jeszcze przez wiele lat życia, zawierzając je Chrystusowi.

Przygotowaniem do uroczystości była odprawiana przez 9 poprzedzających dni nowenna, a także Nieszpory łacińskie celebrowane 21 stycznia w ołtarzewskim kościele.

kl. Dominik Gaładyk SAC

 

powitanie: http://www.wsdsac.pl/wp-content/uploads/2018/01/Przywitanie_ks_Mejzner.mp3

homilia: http://www.wsdsac.pl/wp-content/uploads/2018/01/Homilia_abp_Hoser.mp3

podziękowania: http://www.wsdsac.pl/wp-content/uploads/2018/01/Podziękowanie_ks_Mejzner.mp3

transmisja mszy: https://www.facebook.com/wsdsac/videos/2004376426243189/

transmisja nieszporów łacińskich: https://www.facebook.com/wsdsac/videos/2003591292988369/

 

 
Secured by Siteground Web Hosting