NOWOŚCI

Korea Płd.: Garść wiadomości z drugiego końca świata

Właśnie dzisiaj, gdy przeżywamy Dzień Życia Konsekrowanego, po zakończeniu Mszy św. z odnowieniem naszych pallotyńskich przyrzeczeń, pragniemy podzielić się z Wami  [ ... ]


Poznań: Wiadomości

article thumbnail

Arcybiskup Stanisław Gądecki w Pallottinum W dniu 18 stycznia 2018 ksiądz arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita poznański, odprawił Mszę św. dla pracowników Pal [ ... ]


Szkocja: W duchu Założyciela…

article thumbnail

We środę, 24 stycznia 2018 roku, Pallotyni z poznańskiej prowincji zjechali w komplecie do Dundee, do gościnnego domu rektora naszej wspólnoty. Modlitwy pallotyńskie i u [ ... ]


Portugalia: Pallotyni w Carcavelos PDF Drukuj Email

Carcavelos to miejscowość nad Atlantykiem, położona tuż obok słynnego Cascais. Obecnie liczy około 25 tysięcy mieszkańców. Od centrum Lizbony oddalona jest o jakieś 20 km. Jej nazwa pochodzi od słynnego mocnego, słodkiego wina, które było tu wyrabiane od najdawniejszych czasów. Latem ściągają tu rzesze turystów, spragnionych słońca i wód Atlantyku.

W Carcavelos znajduje się śliczny, renesansowy kościół parafialny pod wezwaniem NMP Wspomożycielki Wiernych (Nossa Senhora dos Remedios), zdobiony pięknymi azulejos, płytkami ceramicznymi, z których znana jest Portugalia. Prezbiterium jest ozdobione dodatkowo przez piękne rzeźby Matki Bożej, św. Sebastiana i oczywiście św. Antoniego.

Od września ubiegłego roku, proboszczem parafii został mianowany ks. Jan Pietrus SAC, członek polskiej prowincji Zwiastowania Pańskiego SAC. Od samego początku dał się poznać jako człowiek o wielkim sercu i otwartych dla wszystkich ramionach. Parafianie są pod wielkim wrażeniem pracy ks. Jana, zarówno kaznodziejskiej, katechetycznej, jak i charytatywnej. Wszystko czynione jest tu w prawdziwie pallotyńskim duchu. Szczególnie cenna jest stała dyspozycja ks. Jana w konfesjonale, do czego parafianie nie byli przyzwyczajeni.

W parafii w dni powszednie jest odprawiana jedna msza święta (w czwartki dwie), jest także możliwość cotygodniowej, kilkugodzinnej adoracji Najświętszego Sakramentu, z której parafianie coraz chętniej korzystają. W niedziele odprawiane są cztery msze święte (łącznie z sobotą wieczór), na każdej z nich jest głoszone Słowo Boże. Msze są ubogacone pięknym śpiewem parafialnych chórów i zespołów (w tym jednego młodzieżowego).  Regularnie odbywa się tu katechizacja dzieci, przygotowania do sakramentów oraz bogata praca socjo-charytatywna, skupiona wokół centrum charytatywnego. To ważne duszpasterstwo kierowane jest do dzieci, młodzieży, a także osób chorych, niepełnosprawnych i starszych, a mogą z niego mogą korzystać wszyscy mieszkańcy miasta. Aby to centrum charytatywne mogło sprawnie działać potrzebni są wolontariusze, których jest około sześćdziesięciu. Jest tu więc duch prawdziwie pallotyński.

Nowością duszpasterską (choć w Polsce dobrze znaną) są obecnie odwiedziny kolędowe w domach wiernych, które dają okazję do wspólnej modlitwy, błogosławieństwa domu, osobistej rozmowy i bliższego poznania się parafian z nowym proboszczem.

W minioną niedzielę (29 stycznia) w parafii miało miejsce ważne wydarzenie. Otóż została oddana do użytku gruntownie odnowiona i wyposażona, multimedialna sala o wielorakim przeznaczeniu. W sali została zainstalowana klimatyzacja, sprzęt audio-wizualny, została ona także odpowiednio „wygłuszona”, dzięki zamontowaniu specjalnych paneli, co bardzo poprawiło jej akustykę.

Poświęcenia i otwarcia sali dokonał JE ks. bp Joaquim Mendes SDB. W uroczystości tej uczestniczył także przełożony prowincji Zwiastowania Pańskiego SAC, ks. Adrian Galbas SAC wraz z Księdzem Administratorem, Piotrem Jankowskim SAC, którzy przybyli by poznać nowe miejsce pracy swojego współbrata z poznańskiej prowincji pallotynów. Sala została dedykowana św. Janowi Pawłowi II, który stał się tym samym jej patronem. Jego przykład świętości na zawsze pozostanie w naszych sercach.

Dziękujemy Księdzu Proboszczowi za jego pracę i postawę i życzymy, by nieustannie był do dyspozycji parafian, by był jak dotąd pasterzem cichego i pokornego serca i by poprzez jego posługę jak najwięcej osób chciało także poznać św. Wincentego Pallottiego i pallotyński charyzmat.

Raquel Xavier

 
Secured by Siteground Web Hosting