NOWOŚCI

Częstochowa: Razem z Józefem, Oblubieńcem NMP – Pallotyńskie Czuwanie Maturzystów 2018

Okazało się, że nawet nagłe załamanie pogody z wiosennej na zimową, nie przeszkodziło i nie odstraszyło młodzieży w dotarciu na spotkanie w Częstochowie. W Palloty [ ... ]


Ołtarzew: Uroczystość św. Józefa

article thumbnail

19 marca 2018 r. Wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie dziękowała Bogu za dar życia św. Józefa oraz za dar powo [ ... ]


Ołtarzew: Wiadomości

article thumbnail

Rekolekcje w Magdalence Od 5 do 7 marca 2018 r. alumni V roku Wyższego Seminarium Duchowego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie prowadzili rekolekcje szkol [ ... ]


Samsieczno: Jubileusz 25-lecia kapłaństwa ks. Jarosława Dąbrowskiego SAC PDF Drukuj Email

W Niedzielę Dobrego Pasterza, 7 maja, świętowaliśmy 25-lecie kapłaństwa „Wiejskiego Proboszcza”, a właściwie  „8-krotnie wiejskiego”, ponieważ parafia Samsieczno skupia osiem wiosek.

Parafianie oraz przyjaciele i znajomi ks. Dąbrowskiego zgromadzili się na mszy św. o godzinie 12.00, aby Panu Bogu podziękować za swojego proboszcza i przyjaciela, a księdzu Jarosławowi – za kapłańską posługę wobec nich. Tego dnia samsieczyńska świątynia rzeczywiście wypełniła się wiernymi. Były gospodynie w pięknych strojach krajeńskich, licznie pojawili się strażacy w mundurach, a także (pomimo niedzielnych obowiązków duszpasterskich) kapłani diecezjalni – nie tylko z dekanatu Mrocza wraz z dziekanem ks. kanonikiem Wojciechem Cierniakiem, ale także spoza dekanatu.

Wyjątkowymi uczestnikami uroczystości byli: mama ks. Jarosława – Janina oraz jego bracia: Mariusz i Tomasz – z żoną Iwoną i synem Jakubem.

Mszy św. przewodniczył Ksiądz Jubilat. W koncelebrze modlili się: ks. prowincjał Adrian Galbas i przełożony chełmińskiej wspólnoty – ks. Tadeusz Miszewski, który sprawował Eucharystię za tatę ks. Jarosława – śp. Romana, oraz autor tego wspomnienia.

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa został odświętnie udekorowany kwiatami. Zawieszono baner upamiętniający tę kapłańską rocznicę, a na bramie wejściowej powiewały chorągwie. Uroczystość uświetnił śpiew pani organistki Barbary Fac, a także utworzone specjalnie na tę okazję: schola oraz zespół muzyczny.

W homilii Ksiądz Prowincjał, nawiązując od opowiadania o zatroskanym bacy, któremu zaginęła owieczka – ukazał Jezusa Dobrego Pasterza, który jest dla nas wzorem kapłaństwa i troskliwej miłości. Przedstawił również dzisiejszą trudną sytuację młodych ludzi, którzy podejmując drogę swojego życiowego powołania, coraz rzadziej decydują się na kapłaństwo lub życie konsekrowane. Kaznodzieja – z właściwym sobie zaangażowaniem i charyzmą – w skupieniu prowadził wszystkich poprzez rozważanie Bożych łask, do modlitwy o kapłanów – dobrych pasterzy.

Po Modlitwie Powszechnej odbyła się procesja z darami.

Ujmującą kapłańskie serca specyfiką parafii w Samsiecznie jest długo rozdawana komunia święta; i to nie ze względu na powolność szafarzy. Pomimo, że było ich trzech – rozdzielali Eucharystię dobrych kilka minut.

Zauważalną cechą tej wspólnoty parafialnej jest również to, że dialogi liturgiczne wypowiadane są głośno i z zaangażowaniem, jak świadoma, prawdziwa rozmowa. Jakże to ważne dla kształtowania świadomości modlitwy i zwyczajów najmłodszych uczestników liturgii.

Po komunii św., przez środek kościoła uformowała się długa procesja delegacji grup i wiosek, chcących złożyć Księdzu Jubilatowi życzenia. Najpierw jednak głos zabrał ks. kanonik Cierniak, dziekan dekanatu Mrocza. Pogratulował ks. Jarosławowi jubileuszu oraz podziękował za pracę duszpasterską i atmosferę, jaką Jubilat wprowadza w środowisku kapłanów diecezjalnych. Następnie – raz przez mikrofon, a niekiedy do ucha Jubilatowi – przemawiali parafianie oraz przedstawiciele wiosek i grup parafialnych oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Ziemi Krajeńskiej, a Pani Dyrektor przypomniała, że ks. Jarosław posługuje w najstarszej na Krajnie parafii.

Wśród wielu życzliwych słów zabrzmiało proste, ale jakże wymowne zdanie wypowiedziane przez jednego z najstarszych mieszkańców parafii: „Takiego dobrego proboszcza to my jeszcze nie mieliśmy, i pewnie nie będziemy już mieć…”

Po wszystkich miłych słowach delegacja parafii podeszła również do mamy dostojnego Jubilata, dziękując rodzicielce i pierwszej wychowawczyni za syna i jego posługę w parafii.

Okazało się również, że pamiętano, iż 7 maja przypada 23-cia rocznica święceń kapłańskich ks. Adriana Galbasa i ks. Piotra Bieńka, którzy wraz z serdecznymi gratulacjami otrzymali piękne bukiety białych róż.

Jeden z kapłanów, przyjaciel ks. Jarosława, wskazał na zmiany, jakie przez 12 lat posługi duszpasterskiej Jubilata dokonały się w kościele parafialnym, wokół kościoła, na plebanii, a przede wszystkim w sercach wiernych. „Pan Bóg jest wielki i prawdziwie żyje wśród nas, skoro swoich wspaniałych dzieł dokonuje, posługując się tak marnym narzędziem” – zabrzmiało pokorne świadectwo – przywitane uśmiechem i brawami.

Ks. Proboszcz podziękował za wszystkie życzliwe słowa, zaznaczając, że przyjdzie czas, kiedy będzie się musiał pożegnać z drogim dla siebie środowiskiem i miejscem. I już dzisiaj poprosił, aby wszyscy zaakceptowali tę sytuację, ponieważ gdyby tak nie było, odebrałby to, jako swoją osobistą porażkę duszpasterską.

Po błogosławieństwie wszyscy uczestnicy Eucharystii zaproszeni zostali przed kościół, gdzie Jubilat pokroił wielki tort przygotowany na tę okazję. Wszyscy zostaliśmy obdzieleni kawałkiem tortu i pamiątkowymi obrazkami. Mogliśmy też zatrzymać się na chwilę przy Jubilacie. Ruszyliśmy następnie do pobliskiej szkoły na naprawdę uroczysty obiad.

Wieczór Jubilat spędził w gronie rodzinnym – z mamą i braćmi, z bratową i bratankiem.

Widziałem jak wiele przygotowań musiano poczynić, aby tak wspaniale świętować ten uroczysty dzień. Bóg zapłać za te wszystkie prace i wysiłki, które przyniosły wspaniały skutek pięknego, godnego i obfitego przeżycia Jubileuszu 25-lecia kapłaństwa naszego współbrata, któremu na dalsze lata pallotyńskiego i kapłańskiego posługiwania życzymy Bożego błogosławieństwa, radości i pokoju serca.

ks. Piotr Bieniek SAC


 
Secured by Siteground Web Hosting