NOWOŚCI

Korea Płd.: Garść wiadomości z drugiego końca świata

Właśnie dzisiaj, gdy przeżywamy Dzień Życia Konsekrowanego, po zakończeniu Mszy św. z odnowieniem naszych pallotyńskich przyrzeczeń, pragniemy podzielić się z Wami  [ ... ]


Poznań: Wiadomości

article thumbnail

Arcybiskup Stanisław Gądecki w Pallottinum W dniu 18 stycznia 2018 ksiądz arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita poznański, odprawił Mszę św. dla pracowników Pal [ ... ]


Szkocja: W duchu Założyciela…

article thumbnail

We środę, 24 stycznia 2018 roku, Pallotyni z poznańskiej prowincji zjechali w komplecie do Dundee, do gościnnego domu rektora naszej wspólnoty. Modlitwy pallotyńskie i u [ ... ]


Białoruś: Działo się w lipcu… PDF Drukuj Email

Pielgrzymowanie do Budsławia

30 czerwca i 1 lipca br. miały miejsce uroczystości ku czci Matki Bożej Budsławskiej. Wielu wiernych przybyło do Budsławia w pielgrzymkach pieszych, rowerowych i autokarowych. Tegoroczne świętowanie związane było z jubileuszem 100-lecia objawień Matki Bożej w Fatimie. Także wierni z naszych parafii: z Berezy, Woronowa, Tołoczyna, Żłobina i Mińska, brali udział w tych uroczystościach. Podobnie jak w roku ubiegłym, mieliśmy rozstawiony namiot powołaniowy, w którym rozprowadzaliśmy kalendarze, czasopismo Apostoł Bożego Miłosierdzia w języku białoruskim, obrazy, dewocjonalia, foldery, pielgrzymi mogli u nas również wypić kawę, herbatę i zjeść smaczne pierniki, przygotowane przez siostry pallotynki. Zebrane ofiary przeznaczone są na budowę kościoła w Mińsku. W Budsławiu byli: ks. Yauheni Eismant, ks. Aleh Hryharovich, ks. Dzianis Kryvanosau, ks. Vitali Yankevich, ks. Ivan Vysotski, kl. Pavel Zaitsau, s. Olga Rynkiewicz i s. Elżbieta Tkacz.

Wakacje z Bogiem

Od 2 do 11 lipca br. odbył się w Hermaniszkach obóz dla pallotyńskiej młodzieży. Uczestniczyli w nim młodzi z Berezy, Hermaniszek i Tołoczyna. Tematyka obozu związana była z przykazaniami Bożymi. Każdego dnia mieliśmy mszę św., adorację Najświętszego Sakramentu, konferencję na temat jednego z przykazań oraz różne formy rekreacji i zabawy.

Zasadniczym celem obozu było przypomnienie i pogłębienie wiedzy na temat Dekalogu. Organizatorami obozu byli: ks. proboszcz Aliaksandr Sushynski SAC, ks. Dzianis Kryvanosau SAC i s. Olga Rynkiewicz SAC.

Trokiele

7 lipca wyruszyła młodzieżowa pielgrzymka z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Woronowie do Sanktuarium Matki Bożej Trokielskiej (Trokiele). Rozpoczęła się mszą św. o godz. 15.00, której przewodniczył odpowiedzialny za pielgrzymkę ks. Ivan Vysotski SAC. W pielgrzymce uczestniczył również ks. Iosif Parfianovich SAC z młodzieżą ze Żłobina. Bezpośrednio po Eucharystii pielgrzymi modlili się koronką do Bożego miłosierdzia. Następnie wszyscy wyruszyli do Matki Bożej z radosnym śpiewem i uwielbieniem Boga. Zgodnie z tradycją, pielgrzymi nawiedzili Kościół Trójcy Świętej w Hermaniszkach. Po modlitwie i błogosławieństwie ks. proboszcz Aliaksandr Sushynski SAC zaprosił wszystkich na poczęstunek. Po przerwie pielgrzymi wyruszyli w dalszą drogę w odnowionym składzie. Do pielgrzymów dołączyła młodzież z Berezy, Hermaniszek i Tołoczyna. Podczas pielgrzymki ks. Iosif Parfianovich SAC wygłosił konferencję na temat posłuszeństwa.

Kulminacją pielgrzymki była msza św. w Diecezjalnym Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Trokielach, której przewodniczył Metropolita Rygi arcybiskup Zbigniew Stankiewicz.

Liturgia rozpoczęła się procesją ze świecami przez miasto, w której młodzież niosła figurę Matki Bożej Fatimskiej. Idąc za figurą Maryi, wierni zawierzyli się pod Jej matczyną opiekę. Wszyscy pielgrzymi z wiarą i troską o przyszłość modlili się do Boga przez wstawiennictwo Matki Bożej, aby zachował świat przed zagrożeniami złego ducha.

We mszy św. uczestniczyli: ordynariusz diecezji grodzieńskiej Aleksander Kaszkiewicz, biskup diecezji pińskiej Antoni Dziemianko, biskup pomocniczy diecezji pińskiej Kazimierz Wielikosielec oraz biskup pomocniczy diecezji grodzieńskiej Józef Staniewski.

ks. Dzianis Kryvanosau SAC

* * * * *

Wieczna konsekracja

Dnia 16 lipca br. w Woronowie, w parafii św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, o godzinie 10.30 miały miejsce śluby wieczyste siostry Natallii Dremo. Siostra w swojej rodzinnej parafii podczas mszy św. złożyła śluby wieczyste, oddając swoje życie Panu Bogu na zawsze. Dzięki temu świadkami tego wydarzenia mogła być rodzina, przyjaciele Siostry, współsiostry ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Apostolstwa Katolickiego, księża ze Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego i licznie zebrani parafianie. Taka uroczystość miała miejsce w naszym kościele już po raz trzeci.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Uladzimir Bukliarevich SAC – proboszcz z Berezy, a słowo Boże wygłosił proboszcz z Mińka i delegat Przełożonego Prowincjalnego na Białorusi – ks. Stanislau Vashkevich SAC. Śluby zostały złożone przez s. Natallię na ręce przełożonej prowincjalnej – S. M. Mirosławy Włodarczyk SAC.

Nasze świętowanie było kontynuowane w restauracji „Nona”, gdzie po obiedzie gości uradował krótki program, przygotowany przez młodzież dla s. Natallii. Były piosenki poważne i śmieszne oraz prezentacja komputerowa zdjęć.

Nasz woronowski dom był wypełniony modlitwą, rozmowami i wspólnym byciem powiększonej wspólnoty. Naszymi gośćmi były siostry z Zarządu Prowincjalnego – s. prowincjalna Mirosława Włodarczyk i s. radna Magdalena Szymczak, jak również referentka misyjna z naszego Centrum, s. Ludwika Jastrzębska. Ponadto, nieco inną drogą (przez Mińsk) przybyły do nas siostry z ołtarzewskiej wspólnoty: s. Lucyna Trzonkowska (przygotowująca s. Natallię przez ostatni rok do ślubów) i s. Monika Jagiełło (będąca wychowawczynią s. Natallii w postulacie) oraz s. Paulina Szałek z domu prowincjalnego w Warszawie (która była razem z s. Natallią w junioracie). Mamy nadzieję, że kiedyś nasz dom będzie mógł na stałe cieszyć się większą liczbą mieszkańców. Dzisiejsza uroczystość jest okazją do wielkiego dziękczynienia i modlitwy o nowe powołania.

siostry pallotynki z Woronowa 
Secured by Siteground Web Hosting