NOWOŚCI

Częstochowa: Razem z Józefem, Oblubieńcem NMP – Pallotyńskie Czuwanie Maturzystów 2018

Okazało się, że nawet nagłe załamanie pogody z wiosennej na zimową, nie przeszkodziło i nie odstraszyło młodzieży w dotarciu na spotkanie w Częstochowie. W Palloty [ ... ]


Ołtarzew: Uroczystość św. Józefa

article thumbnail

19 marca 2018 r. Wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie dziękowała Bogu za dar życia św. Józefa oraz za dar powo [ ... ]


Ołtarzew: Wiadomości

article thumbnail

Rekolekcje w Magdalence Od 5 do 7 marca 2018 r. alumni V roku Wyższego Seminarium Duchowego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie prowadzili rekolekcje szkol [ ... ]


Sekretariat ds. Misji PDF Drukuj Email

Istnienie Sekretariatu Misyjnego jest podyktowane potrzebą stworzenia zaplecza duchowego, modlitewnego, a także materialnego dla misjonarzy i ludności z terenów misyjnych.

Oprócz wszechstronnej pomocy misjonarzom do jego podstawowych zadań należy animacja ludzi świeckich do odpowiedzialności za misje, zachęcenie ich, by wspierali dzieło misyjne modlitwą, ofiarą własnych cierpień i ofiarą materialną. Dokonuje się tego poprzez niedziele misyjne organizowane w parafiach, rekolekcje adwentowe i wielkopostne. Dla współpracowników misyjnych organizowane są rekolekcje zamknięte i dni skupienia.

25 marca 1993 r., aby łatwiej sprostać stojącym przed nimi zadaniom, polscy pallotyni podzielili się na dwie prowincje: Chrystusa Króla i Zwiastowania Pańskiego. Nastąpił także podział Sekretariatu Misyjnego oraz terenów misyjnych.

Prowincja Zwiastowania Pańskiego objęła wsparciem delegatury misyjne w Brazylii (wraz z prokurą w Portugalii), Korei Południowej i Papui Nowej Gwinei oraz parafie pallotyńskie na Białorusi. W 1997 r. utworzono placówkę misyjną w Meksyku, w miejscowości Guadalupe y Calvo, a w rok później w Tenango del Aire, gdzie powstaje Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

Sekretariat udziela misjonarzom konkretnej pomocy materialnej, zaopatrując ich w sprzęty i szaty liturgiczne, przekazuje środki na prowadzoną przez nich działalność i pomoc ludności tubylczej. Wspiera też budowę kościołów na terenach misyjnych i Białorusi.

W 1997 r. ukazał się pierwszy numer kwartalnika "Horyzonty misyjne". Celem tego, bogato ilustrowanego, czasopisma jest przybliżanie ludziom problematyki Kościoła misyjnego, zainteresowanie sprawami terenów misyjnych, a także budzenie świadomości i zrozumienia potrzeby pełniejszego zaangażowania się w dzieło ewangelizacji. Co roku Sekretariat wydaje też kalendarze misyjne, które rozprowadza za dobrowolną ofiarę, stanowiącą cegiełkę na misje.

PATRONAT MISYJNY

Doskonałą formą włączenia się w pomoc, tym razem już konkretnym misjonarzom, jest patronat misyjny. Taką formą pomocy dla misjonarzy i okazania naszej współodpowiedzialności za dzieło misyjne Kościoła może być patronat duchowy i materialny nad jednym z polskich misjonarzy. Są rozproszeni po całym świecie. Bywają w różnych, często bardzo trudnych sytuacjach, tak duchowych, jak i materialnych. Ich siła oddziaływania wypływa z siły Kościoła lokalnego, który ich wysyła, z jego wiary, z jego postawy miłości, z ciągłej solidarności tego Kościoła. Pragniemy, aby każdy polski pallotyn miał grupę patronów, którzy wspomagaliby go duchowo i materialnie.

Osoby, które zdecydowałyby się patronować misjonarzowi, otrzymałyby jego nazwisko i adres. Do obowiązków patrona należałaby modlitwa za podopiecznego, ofiarowanie w jego intencji Komunii świętych i innych darów duchowych, czasami intencji mszalnych. Rodzaj i ilość praktyk religijnych pozostawiamy inwencji i możliwościom każdego z osobna. Patron może pisać listy do swojego misjonarza, by wspomagać go w chwilach samotności, by wiedział, że w dalekiej Ojczyźnie są osoby bliskie, na które może liczyć.

Opiekunowie posyłaliby co miesiąc (lub rocznie) na jego potrzeby deklarowaną kwotę, która byłaby przeznaczona na jego utrzymanie i sfinansowanie prac, które podejmuje.

Gdyby każdemu misjonarzowi patronowało 1000 osób, wystarczyłoby, aby każdy patron zobowiązał się do comiesięcznej ofiary na rzecz swojego misjonarza w wysokości 1 złotego, by mógł on otrzymać stypendium w wysokości ok. 200 dolarów. Kwota ta w każdym kraju misyjnym wystarczyłaby na pokrycie koniecznych wydatków bieżących, na benzynę i niezbędne naprawy samochodów.

Może ktoś z Internautów zechce odpowiedzieć na nasz apel oraz zyskiwać dalszych patronów dla kolejnych misjonarzy? Bylibyśmy za tę pomoc dla misjonarzy i misji bardzo wdzięczni. Im więcej będzie patronów misyjnych, tym łatwiejsza będzie praca misjonarzy.

Zainteresowanych prosimy o kontakt z Sekretariatem ds. Misji.

Sekretariat Misyjny Księży Pallotynów przyjmuje też intencje mszalne na: Msze św. jednorazowe, Gregorianki, Msze św. Wieczyste (Dzieło Powołań), Msze św. zbiorowe w dniu 22 stycznia, majowe, listopadowe.

 

KONTAKT:

Sekretarz: ks. Mirosław Lewandowski SAC

Siedziba sekretariatu:

ul. Kordeckiego 49
42-226 Częstochowa

tel.: (34) 368 05 43

faks: (34) 368 05 43

 

Sekretariat Misyjny: www.misje-pallotyni.pl

Biuletyn „Horyzonty Misyjne”: www.horyzonty.misjesac.pl

Misje Pallotyńskie w Papui Nowej Gwinei: www.papua.misjesac.pl
 
Secured by Siteground Web Hosting