NOWOŚCI

Częstochowa: Razem z Józefem, Oblubieńcem NMP – Pallotyńskie Czuwanie Maturzystów 2018

Okazało się, że nawet nagłe załamanie pogody z wiosennej na zimową, nie przeszkodziło i nie odstraszyło młodzieży w dotarciu na spotkanie w Częstochowie. W Palloty [ ... ]


Ołtarzew: Uroczystość św. Józefa

19 marca 2018 r. Wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie dziękowała Bogu za dar życia św. Józefa oraz za dar powo [ ... ]


Ołtarzew: Wiadomości

Rekolekcje w Magdalence Od 5 do 7 marca 2018 r. alumni V roku Wyższego Seminarium Duchowego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie prowadzili rekolekcje szkol [ ... ]


Ołtarzew: Wiadomości PDF Drukuj Email

Przed Świętami

Wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie spotkała się 21 grudnia 2017 r., aby złożyć życzenia i połamać się opłatkiem z tymi, którzy wyjadą na święta do swoich domów.

Na początku wieczornego spotkania dk. Wojciech Winek SAC odczytał fragment Ewangelii o narodzeniu Pana Jezusa. Następnie J.M. ks. Mirosław Mejzner SAC, rektor pallotyńskiego seminarium, wypowiedział słowa podziękowania za zaangażowanie współbraci w życie wspólnoty oraz złożył świąteczne życzenia. Dalej było łamanie opłatkiem, śpiewanie kolęd i składanie życzeń.

Tradycją ołtarzewskiego seminarium jest, że alumni kursów I, III, IV i VI mogą wyjechać do swoich rodzinnych domów na święta Bożego Narodzenia, natomiast alumni kursów II i V mają możliwość udziału w Świętach Wielkanocnych w gronie swoich rodzin.

* * * * *

Wikariusz Generalny w seminarium

Będąc dziećmi Bożymi mamy geny Boga – powiedział ks. Józef Lasak SAC, wikariusz generalny Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego, który przewodniczył mszy św. 3 stycznia 2018 r. Eucharystia była sprawowana w kościele seminaryjno-parafialnym p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Apostołów w Ołtarzewie.

Przed rozpoczęciem liturgii J.M. ks. Mirosław Mejzner SAC, rektor pallotyńskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Ołtarzewie, przywitał Wikariusza Generalnego oraz podziękował za przyjęcie zaproszenia do wspólnej modlitwy.

Ks. Józef Lasak SAC wygłosił homilię, w której mówił o dziecięctwie Bożym. Kod genetyczny, który każdy człowiek ma zapisany, nie gwarantuje idealnego rozwoju, natomiast efekt finalny to owoc współpracy człowieka z łaską Bożą – mówił kaznodzieja. Święty Wincenty Pallotti wykorzystał dobry potencjał dziecka Bożego – powiedział ks. Lasak. Dalej homilista wskazał, że odnowiona godność człowieka, wcześniej splamiona grzechem nieposłuszeństwa, wiąże się z otrzymaną od Boga mocą. Właśnie we współpracy z łaską Bożą będziemy podobni do Tego, który nas Stworzył – zaznaczył ks. Lasak. Duch Święty poprowadzi nas do tego, do czego zostaliśmy powołani – stwierdził Wikariusz Generalny. Na zakończenie refleksji mówca zachęcał, aby czytać zapiski duchowe św. Wincentego Pallottiego, mówiące o Jego współpracy z Duchem Świętym.

* * * * *

Misterium Męki Pańskiej

Serdecznie zapraszamy na Misterium Męki Pańskiej do ołtarzewskiego seminarium! Tegoroczna sztuka została zatytułowana: Odnaleziony Chleb. Ukazuje życie i działalność Jezusa, który nasyca ludzi także duchowo. I Ty możesz w Nim rozpoznać Boga, który jest blisko. Przyjedź i zobacz!

Pierwsze granie odbędzie się 24 lutego, natomiast ostatnie 24 marca 2018 r. Przed każdym graniem jest możliwość zwiedzenia seminarium – po wcześniejszym zgłoszeniu.

Rezerwacji miejsc można dokonać dzwoniąc na numer: 796-680-317 (uwaga: nowy numer!). Al. Tomasz Stawicki SAC udzieli wszelkich informacji dotyczących Misterium. Na jedno granie możemy przyjąć 299 osób. Decyduje więc kolejność zgłoszeń. Informacje o terminach i godzinach grań dostępne na plakacie.

Opiekunem Misterium Odnaleziony Chleb jest ks. Przemysław Podlejski SAC, wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie, natomiast reżyserem i scenarzystą al. Dominik Gaładyk SAC, alumn V roku pallotyńskiego seminarium. Pierwsza próba do odegrania sztuki odbyła się pod koniec listopada 2017 r. Alumni odgrywający poszczególne role wykazują się troską o przekaz Dobrej Nowiny względem tych, którzy przyjadą do ołtarzewskiego seminarium, aby uczestniczyć w Misterium życia, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Przybycie na Misterium należy potwierdzić na 2 tygodnie przed planowanym spektaklem. Brak potwierdzenia jest równoznaczny z rezygnacją z zarezerwowanych miejsc. Szczegółowe informacje dostępne na plakacie.

Zachęcamy do obejrzenia zwiastuna tegorocznego Misterium:

http://www.wsdsac.pl/wp-content/uploads/2018/01/Misterium_2018.mp4?_=1

kl. Dominik Gaładyk SAC

* * * * *

W łączności z Taize

Pierwszym etapem przygotowań do uroczystości Objawienia Pańskiego, przeprowadzanych we wspólnocie Wyższego Seminarium Duchownego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie, była adoracja w duchu wspólnoty Taize. Odbyła się ona 4 stycznia 2018 r. w kościele seminaryjno-parafialnym p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Apostołów w Ołtarzewie. Spotkanie zostało przygotowane przez al. Jarosława Dragana SAC z kursu V.

Śpiew kanonów, modlitwa Psalmami, rozważanie fragmentu Ewangelii wg. św. Jana, modlitwa uwielbienia Boga oraz prośby w intencjach Kościoła – z tych elementów składała się czwartkowa adoracja. Alumni czytając przygotowane teksty, prowadząc śpiewy, z pomocą łaski Bożej wprowadzili zgromadzonych w formę modlitwy wywodzącą się ze wspólnoty w Taize. Na zakończenie modlitwy dk. Marcin Majewski SAC udzielił zebranym błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Posługę muzyczną pełnił al. Jan Jabłuszewski SAC z kursu IV.

Kolejnym wydarzeniem przygotowującym do Objawienia Pańskiego była msza św. sprawowana w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego, dnia 5 stycznia 2018 r. o godz. 19.30 w Ołtarzewie.

Nagranie transmisji nabożeństwa: https://www.facebook.com/wsdsac/videos/1984217468259085/

kl. Dominik Gaładyk SAC, kl. Pavel Zaitsau SAC, kl. Pavel Dremo SAC


 
Secured by Siteground Web Hosting