wtorek, 23.12.2025
Pax Christi! Nastał grudzień i choć zimowej, śnieżnej aury nie ma, a za to są ostatnie liście do posprzątania, my jednak wchodzimy w zimowy klimat na całego. Nasza wspólnota Nowicjatu została zawezwana do pomocy świętemu Mikołajowi, a więc dwóch nowicjuszy w czerwonych przebraniach wyruszyło do Ząbkowickiego przedszkola i szkoły podstawowej rozdawać dzieciom prezenty. Był to nie tylko czas wielkiej radości dla dzieci, ale także samych nowicjuszy, którzy z wielkim zaangażowaniem wcielali się w swoje role.
poniedziałek, 15.12.2025
Na zaproszenie ks. Jarosława Wąsowicza SDB, kapelana prezydenta Karola Nawrockiego, alumni naszego seminarium w Ołtarzewie udali się na niezwykłą wycieczkę do Pałacu Prezydenckiego, którą zorganizował nasz radca ds. nauki, kl. Mariusz Butowski SAC.
W TVP Szczecin został wyemitowany (2 listopada br.) film, w którym o sposobach radzenia sobie z doświadczeniem żałoby opowiadają: psycholog z Hospicjum św. Jana Ewangelisty w Szczecinie oraz syn pacjentki, który korzysta ze wsparcia hospicyjnych specjalistów.
wtorek, 18.11.2025
Pax Christi! Przez ostatnie dwa tygodnie dużo się nie zmieniło, ciągle modlimy się, ciągle uczymy się i ciągle towarzyszą nam liście. Jednakże mieliśmy kilka ciekawych wydarzeń, np. wycieczkę do kompleksu „Riese,” gdzie chodziliśmy po długich tunelach, a w trakcie zwiedzania ich towarzyszyło nam uczucie przytłoczenia i smutku, związanego z budową tego obiektu, który powstał kosztem ciężkiej pracy rąk ludzkich. Nasze serca były napełnione modlitwą za poległych w tym miejscu.
W dniach 8-11.11.2025 r. w domu Sióstr Uczennic Krzyża w Kościelisku odbyły się – już po raz drugi – „rekolekcje w górach” dla młodzieży męskiej. Wzięło w nich udział sześciu młodych ludzi, którzy podziwiając piękno tatrzańskiej przyrody zechcieli przybliżyć się do Pana Boga.
Piękna akademia, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, obfitujący w emocje pokaz mody z okresu międzywojnia i odwiedziny ułanów. W Katolickich Pallotyńskich Szkołach w Chełmnie uczciliśmy Narodowe Święto Niepodległości. 11 listopada szkolna delegacja uczestniczyła w miejskich uroczystościach.
W dniach 3-5 listopada br. w pallotyńskim Centrum Animacji Misyjnej w Konstancinie-Jeziornie odbyło się doroczne spotkanie formatorów. Księża odpowiedzialni za wszystkie szczeble formacji, począwszy od duszpasterstwa powołań i postulatu, przez nowicjat, juniorat, Wyższe Seminarium Duchowne i formację permanentną, przez wspólną modlitwę i rozmowy przypatrywali się priorytetom i kierunkom, jakie leżą u podstaw wzrastania w duchu św. Wincentego Pallottiego.
W dniach 29-30 października 2025 r. odbył się w Częstochowie jesienny Zjazd Rektorów, Proboszczów i Sekretarzy Agend Zarządu Prowincjalnego. Spotkanie rozpoczęło się w południe Mszą św., której przewodniczył przełożony prowincjalny ks. Zdzisław Szmeichel SAC. Podczas Eucharystii Ksiądz Prowincjał wygłosił również homilię. W drugim dniu Zjazdu Mszy św. przewodniczył wiceprowincjał ks. Przemysław Podlejski SAC, a homilię wygłosił ks. Przemysław Budziński SAC, proboszcz parafii w Ząbkowicach Śląskich.
Przez ostatnie dwa tygodnie w Nowicjacie dużo się działo. Przede wszystkim walczyliśmy ze spadającymi z drzew liśćmi, dzień po dniu, kontener po kontenerze, na naszą korzyść – większość z liści spadła już z drzew. Poza pracami wokół domu sprzątaliśmy także groby przed Świętem Wszystkich Świętych.
W programie „Dzień Dobry TVN” Olivier Janiak, mówiąc o swojej działalności charytatywnej, opowiedział o niezwykłości prowadzonego przez księży pallotynów ośrodka. Apelował też o wsparcie finansowe dla podopiecznych hospicjum. „Za sprawą mojej przyjaciółki, Magdy Miller, dowiedziałem się o takim Hospicjum św. Jana w Szczecinie. To jest według naszych wyobrażeń miejsce z reguły smutne. Okazało się, że za sprawą cudownego personelu, fantastycznych lekarzy, takiej życzliwości, troskliwości o drugiego człowieka, także płynącej od wolontariuszy, (…) codzienność kogoś, kto jest na finiszu życia, może być pełna ludzkiego zainteresowania” – wyznał prezenter.
Tradycyjnie, w ostatni weekend października, Dolina Miłosierdzia i Jasna Góra gościły młodzież z naszych parafii i duszpasterstw, w ramach Pallotyńskiego Czuwania Młodych. Około 400 osób spotkało się najpierw w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego na zawiązaniu wspólnoty i modlitwie koronką do Bożego Miłosierdzia, a później na tradycyjnym bigosie i projekcji filmu Cammino della vita, opowiadającym o św. Wincentym Pallottim.
Dnia 19 października br. odbyło się uroczyste wprowadzenie relikwii bł. Marty Wieckiej, pielęgniarki pochodzącej z Pomorza. Przed liturgią ks. Błażej Kwiatkowski, diecezjalny duszpasterz Służby Zdrowia Archidiecezji Gdańskiej, odczytał biogram Błogosławionej. Eucharystii przewodniczył ks. Arkadiusz Zawistowski, krajowy duszpasterz Służby Zdrowia. Relikwie zostały wprowadzone podczas Mszy Świętej, w momencie śpiewu „Chwała na wysokości Bogu”.
Są takie miesiące, które mijają niepostrzeżenie, i takie które zostają w pamięci na długo. W parafii pw. św. Franciszki de Chantal na Brooklynie minione dwa miesiące na pewno zapiszą się w pamięci wiernych. Bo choć wrzesień i październik zazwyczaj kojarzą się z powrotem do codziennych obowiązków, panował tu gwar i nieustanny bieg zdarzeń skoncentrowanych na sprawach ducha i tych bardziej przyziemnych. Pierwszym wydarzeniem, które nadało ton całemu letniemu kalendarzowi, była długo oczekiwana parafialna pielgrzymka do Brazylii i Argentyny.
Od ostatnich informacji z życia nowicjatu trochę różnych rzeczy się zadziało, można powiedzieć, że życie nowicjackie się rozkręca…, ale do rzeczy.
W dniach 15–16 października 2025 roku na Jasnej Górze odbyła się 42. Ogólnopolska Pielgrzymka Braci Zakonnych. Hasłem tegorocznego spotkania były słowa: „Rok Święty wezwaniem do dziękczynienia i odnowy życia konsekrowanego”. W wydarzeniu wzięło udział 120 braci z różnych zgromadzeń zakonnych z całej Polski. Nasze pallotyńskie wspólnoty reprezentowali: br. Piotr Jakóbek i brj. Damian Szymura z Prowincji Zwiastowania Pańskiego oraz br. Grzegorz Żochowski i br. Wojciech Bieliński z Prowincji Chrystusa Króla.